• Διαβάστηκε 809 φορές

Έμεινε στο μηδέν η ΒΕΡΟΙΑ με την Ξάνθη αλλά "κλείδωσε" την πρωτιά

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα η ΒΕΡΟΙΑ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εντός έδρας με την δυνατή Ξάνθη, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της SL2.

Η "Βασίλισσα" ωστόσο κρατάει σφιχτά την πρώτη θέση του βορείου ομίλου, που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου (θέλει έναν βαθμό στις δύο αγωνιστικές που υπολείπονται), αφού η διαφορά από την δεύτερη της βαθμολογίας ΑΕΛ παρέμεινε στο +5, μετά την λευκή ισοπαλία των "βυσσινί" με τον Ολυμπιακό Βόλου!

Αγωνιστικά, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως η αποβολή του Αλί Μπάμπα στο 37' με απευθείας κόκκινη, για χτύπημα εκτός φάσης στον Πεταυράκη, άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς.

Έτσι, στην επανάληψη η ΒΕΡΟΙΑ ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι, πίεσε ασφυκτικά την εστία του ΑΟΞ αλλά δεν κατάφερε να την παραβιάσει, με το ισόπαλο 0-0 να μένει έως το τέλος.

ΦΑΣΕΙΣ - ΓΚΟΛ

6' Παραλίγο αυτογκόλ για την Ξάνθη! Μετά από βαθιά σέντρα του Πόζογλου, ο Μιχαήλ προσπάθησε να γυρίσει με το κεφάλι στον Ίτσο, αυτός αιφνιδιάστηκε αλλά μπλόκαρε τελικά τη μπάλα πάνω στην γραμμή του τέρματος της ομάδας του!

17' Σέντρα του Αλι Μπαμπα, επικίνδυνη κεφαλιά του Τσελιου, η μπάλα καπου βρήκε και πέρασε κόρνερ, λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

21' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζανακάκη, ο Βελλίδης μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

23' Σέντρα του Τζανακάκη, κεφαλιά του Γκόμεζ από το ύψος του πέναλτι, φεύγει άουτ.

37' Ο Αλι Μπαμπα αποβάλλεται για χτυπημα εκτος φασης στον Πεταυράκη!

44' Ο Τσιλιγγίρης προσπαθει να πλασάρει από πάνω τον Βελλίδη αλλά ο γκολκίπερ της ΒΕΡΟΙΑΣ μπλοκάρει τη μπάλα.

45+2' Σέντρα του Κάτσε, κεφαλιά του Γιακουμάκη από καλή θέση, η μπάλα άουτ.

46' Ο Μούργος μόνος μέσα στην περιοχή μετά από μπαλιά του Παπαχρήστου, δεν εκανε καλο κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία.

53' Σέντρα του Παπαχρήστου, ο Γιακουμάκης από πολύ καλή θέση δεν βρίσκει καλά τη μπάλα με το κεφάλι και χάνει την ευκαιρία.

57' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μούργου, η μπάλα λίγο άουτ.

63' Δυνατό σουτ του Μούργου εκτός περιοχής, η μπάλα φεύγει λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ιτσο.

74' Κόρνερ του Μουργου, κεφαλια του Καπνιδη, η μπαλα βρισκει σε αμυντικο και φευγει κορνερ.

74' Νέο Κόρνερ του Ορφανιδη, κεφαλιά του Σκόνδρα στο πρώτο δοκάρι, λίγο αουτ.

85' Καπνίδης και Πασάς δεν κατάφεραν με κεφαλιές να νικήσουν τον Ιτσο που τραυματίστηκε.

90' Καλό σουτ του Φοφανα, διωχνει με υπαρπροσπάθεια ο Ιτσο!

90'+ Μεγαλη ευκαιρια! Ο Κουατενγκ εκτλεσε κορνερ, ο Μπουκουβαλας πηρε την πρωτη κεφαλια για τον αφυλαχτο Δημοπουλο που απο κοντά δεν μπορεσε να στειλει τη μπαλα στα διχτυα!

Διαιτησία: Κατοίκος (Στεφανής, Σάββας)

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (46’ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Δημόπουλος, Οικονόμου, Μούργος (84’ Κουατέγκ), Κάτσε (65’ Ορφανίδης), Γιακουμάκης (65’ Καπνίδης), Πόζογλου (46’ Φοφανά), Πασάς.

ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Μιχαήλ, Φαζός, Τζανακάκης, Διαμαντόπουλος (80’ Δημητριάδης), Τσέλιος (80’ Δόρης), Αλή Μπαμπά, Γκόμεζ, Ουνγιαλίδης, Θυμιάνης (90+ Μπάτζιος), Τσιλιγγίρης (57’ Γκάουριτς).