Οι φίλαθλοι "κέρδισαν" το πρώτο φιλικό στην Αγία Μαρίνα

Πλήθος κόσμου επέλεξε χθες, το πρώτο απόγευμα του 3ημέρου του 15Αύγουστου να το αφιερώσει στο ποδόσφαιρο και πιο συγκεκριμένα στο γήπεδο της Αγίας Μαρίνας προκειμένου να παρακολουθήσει την πρώτη φιλική αναμέτρηση της τοπικής ομάδας του Μέγα Αλέξανδρου κόντρα στο αντιπροσωπευτικό τμήμα του Σταυρού, τη Θύελλα.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν φάσεις και γκολ αφού το 1 - 1 που έγραψε ο ηλεκτρονικός πίνακας του γηπέδου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τελικά επιβραβεύτηκαν οι προσπάθειές του με την επίτευξη ενός εξαιρετικού γκολ από τον Σαρηγιαννίδη, αποτέλεσμα τόσο συλλογικής όσο και άψογης ατομικής προσπάθειας.

Καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα ο προπονητής Πέιος Φίλιππος, δοκίμαζε συνέχεια νέα σχήματα αλλάζοντας τόσο τη διάταξη όσο και το τεχνικό προφίλ της ομάδας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έγιναν ριζικές αλλαγές και στα πρόσωπα των δύο ομάδων αφού ο Μέγας Αλέξανδρος αντικατέστησε όλη την ομάδα ενώ η Θύελλα σταυρού προχώρησε στην αντικατάσταση του μεγαλύτερου μέρους και έτσι κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και τελικά να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης με τον Κοσέογλου.

Από τον χθεσινό αγώνα θα μπορούσε κάποιος να διακρίνει την καταπληκτική απόδοση των νέων ποδοσφαιριστών του Μέγα Αλέξανδρου, την ώριμη ποδοσφαιρική συμπεριφορά των πιο έμπειρων παιχτών της και την αυτοσυγκράτηση που επέδειξαν οι παίχτες των δύο ομάδων όταν προσωρινά τα πνεύματα οξύνθηκαν μεταξύ τους, παρασυρόμενοι προφανώς από την "δίψα" για διάκριση και νίκη.

Οι "Αγιομαρινιώτες" ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του προπονητή του να μην παρασυρθούν και δώσουν το 100% των δυνατοτήτων τους μιας και πέρασαν μόνο 5 μέρες από την έναρξη της προετοιμασίας τους, δηλώνουν ικανοποιημένοι σε γενικές γραμμές από την απόδοσή τους.

Η σύνθεση του Μέγα Αλέξανδρου ήταν: α΄ ημίχρονο :ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (30΄ΛΥΜΟΥΣΗΣ ) ΧΑΤΖΗΣ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΛΙΑΠΗΣ ΑΥΤΖΗΣ ΜΠΑΚΑΝΟΣ ,ΤΣΑΝΑΣΙΔΗΣ,ΛΥΜΟΥΣΗΣ ΝΕΚ.,ΦΑΣΙΔΗΣ,ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ,ΣΑΡΗΓΙΑΝΝΙΔΗΣ

β΄ ημίχρονο : ΛΥΜΟΥΣΗΣ(60΄ΛΕΚΚΑ)ΤΖΙΑΛΗ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΜΟΝΟΣΠΙΤΑΛΗΣ ΚΟΤΣΑΓΚΟΓΚΟΣ,ΙΣΛΑΜΙΔΗΣ ,ΝΤΟΓΟΣ,ΧΑΛΙΛΗ,ΚΑΛΟΛΥΜΝΙΩΤΗΣ Π., ΔΗΜΟΥΛΤΣΗΣ,ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ

ΔΗΛΩΣΕΙΣ Φ. ΠΕΙΟΥ

Πιο συγκεκριμένα ο προπονητής του Μέγα Αλέξανδρου Φίλιππος Πέιος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: "δεν μας απασχολεί το αποτέλεσμα διότι ήταν φιλικό παιχνίδι. Έγιναν κάποιες δοκιμές και είδα αυτά που ήθελα να δω. Όλοι οι παίκτες μου πήραν από ένα ημίχρονο. Για μένα σημασία έχει που δεν υπήρξαν τραυματισμοί. Με χαροποίησε πάραπολύ που είδα το γήπεδο γεμάτο από κόσμο, αυτό μας γεμίζει δύναμη να συνεχίσουμε ακόμα πιο δυνατά."

ΠΗΓΗ: ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ