Β' ΕΠΣΗ: Πήραν "κεφάλι" Καψόχωρα και Ολυμπιακός Ν. - Το πανόραμα της 10ης αγωνιστικής

Στις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις επέστρεψαν την περασμένη Κυριακή οι ομάδες της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας, όπου διεξήχθη η 10η αγωνιστική.

Στον πρώτο όμιλο η Καψόχωρα έμεινα ξανά μόνη πρώτη μετά τη νίκη της επί της Συκιάς με 2-4, την ώρα που ο Διαβατός έκανε το ρεπό του. Στα άλλα δυο ματς, ο Σταυρός κέρδισε με 3-0 το Παλαιοχώρι και η Βεργίνα επικράτησε με 1-2 του Άχθου Αρούρη και σημείωσε την πρώτη της φετινή νίκη.

Στον δεύτερο όμιλο, ο Ολυμπιακός Νάουσας κέρδισε με 3-2 την Ράχη και αύξησε την διαφορά που τον χωρίζει από τον Αχιλλέα μετά το 0-0 των Ναουσαίων με την Ακαδημία Βέροιας. Στην Αγία Βαρβάρα, η τοπική ομάδα και τα Λευκάδια έμειναν στο 1-1 ενώ στην Ραχιά η ΑΕΠ κέρδισε με 3-1 τα Ασώματα.

ΣΥΚΙΑ – ΚΑΨΟΧΩΡΑ 2-4

Σκόρερ: 27’ Κίτσας Γ. 0-1, 39’ Στυλίδης 1-1, 64’ Κακαγιάννης Β 2-1, 67’ Κίτσας Ε 2-2, 76’ Μπουκλάς 2-3, 78’ Κίτσας Ν 2-4

Διαιτητής: Νησελίτης

Βοηθοί: Γκόγκας, Χαραλαμπίδης

ΣΥΚΙΑ: Τσαπράνης, Κουρτέσης Α. (77’ Παπαναστασίου), Ακριβόπουλος, Κουρτέσης Χ., Μοσχόπουλος (68’ Μούμος), Μελιόπουλος Σ., Μελιόπουλος Ι. (74’ Κακαγιάννης), Στυλίδης, Ακριβόπουλος, Κοκκαλιάρης, Κακαγιάννης Β.

ΚΑΧΟΨΩΡΑ: Γκατζούφας, Κίτσας Ε, Μπουκλάς, Κίτσας Ν., Τζέπης (86’ Δρακούλης), Ζωγράφου (46’ Κίτσας Χ), Μπεκτάς, Αναστασόπουλος, Μάρκου (64’ Τοπαλίδης), Κίτσας Γ. (86’ Στεργιούδης), Βασιλείου.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Η Καψόχωρα άνοιξε το σκορ στο ημίωρο αλλά η Συκιά, πριν το ημίχρονο έφτασε στο 1-1. Οι γηπεδούχοι πήραν και το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος αλλά η Καψόχωρα ισοφάρισε γρήγορα και στην συνέχεια σημείωσε άλλα δυο γκολ.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΒΕΡΓΙΝΑ 1-2

Σκόρερ:  1’ Αντωνίου  1-0, 20’ Θεοχαρόπουλος 1-1, 90+’ Μανωλόπουλος 1-2

Διαιτητής: Ασβεστάρας

Βοηθοί:

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Στριμπίνος, Χερίδης Κ (46’ Τσακαλίδης), Κρύπας, Ηλιάδης, Χερίδης Χ. (46’ Χερίδης Α), Κουβατσίδης, Γερασιμίδης, Ντρομπρόζι, Ράντης.

ΒΕΡΓΙΝΑ: Θεοχαρόπουλος, Κατσαβός, Παπαδόπουλος, Τσιρέλης, Αηδονίδης, Ντέντα, Ουρούσι, Ιωαννίδης, Μανωλόπουλος, Θεοχαρόπουλος (46’ Εμμανουηλίδης), Ντόβας (46’ Θεοδωρόπουλος).

Παιχνίδι που κρίθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Άχθος Αρούρης άνοιξε το σκορ με το…καλησπέρα αλλά η Βεργίνα ισοφάρισε στο εικοσάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο στο 1-1. Στο δεύτερο μέρος  το ματς έδειχνε να πηγαίνει στην ισοπαλία αλλά στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν γκολ, έφτασαν στο 1-2 και πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

ΣΤΑΥΡΟΣ – ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ 3-0

Σκόρερ: 21’ & 28’ Μελιόπουλος, 27’ Παπαδόπουλος

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Αργυρίου, Τσίτσης

ΣΤΑΥΡΟΣ: Κεσίδης, Κοτζαχρήστος (90’ Σαρηκυριακίδης), Περτσιούνης, Τάνης, Κωνσταντάκος, Τσίλης Π, Καλφούτζος (82’ Μυλωνάς Αχ.), Τσίλης Δ., Παπαδόπουλος, Γαβριηλίδης (88’ Κατσαβός), Μελιόπουλος (82’ Μυλωνάς Αλ.).

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Ματράκας, Γεωργιάδης (70’ Ζαφειρόπουλος), Γκούγκουρας, Μαρκατόπουλος, Χατζόπουλος, Ταμπάκου (46’ Μαρούδας), Γερόπουλος Γ, Γκιόκα, Αραμπατζής  Ν (46’ Κίτσας Γ), Ζαχόπουλος (80’ Λάζανης), Γερόπουλος Ρ. (46’ Αραμπατζής Α.)

Στο πρώτο ημίωρο ο Σταυρός σημείωσε τρία γκολ και με προβάδισμα 3-0 «κλείδωσε» νωρίς τη νίκη.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 0-0

Σκόρερ: -

Διαιτητής: Μαλούτας

Βοηθοί: Βαλκάνος, Παζαρτζικλής

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Πιλιτσίδης, Καρύδας, Λαζαρίδης (88’ Σταύρου), Τσανασίδης, Γιοβανόπουλος Π., Γιοβανόπουλος Γ. (69’ Σαράφης), Μάρκου (46’ Τσιουγγαρής), Μπάμπαλος (69’ Οργιανέλης), Νανόπουλος, Αλαμπορινός, Στραβέλας (64’ Παππάς).

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Καζεπίδης, Πάριζας, Βαρθολομαίος (69’ Κοκοφειάδης), Γαλανός, Χατζηιωαννίδης (64’ Τράιος), Κούτης, Μάκης, Μπράτσης, Καρούτσος, Τουμαράς (93’ Ρώσσος), Αλατσίδης.

Χωρίς τέρματα το παιχνίδι. Παρά τις προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων, το 0-0 διατηρήθηκε έως το τέλος.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΛΕΥΚΑΔΙΑ 1-1

Σκόρερ: 45’ Χαλβατζής 1-0, 51’ Δρενοβιάδης Θ. 1-1

Διαιτητής: Μαυρίδης

Βοηθοί: Χρυσάνης, Πιπερίδης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Δίπλας (72’ Κυριακίδης), Τσιλώνης, Πασβάνης, Δαδόπουλος, Τσιάτσης (91’ Γιαννακίδης), Χαλβατζής, Δήμου, Δάμτσιος, Δολδούρης, Σολάκογλου.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Αντωνίου, Αμανατίδης Β., Τσιμενίδης, Δρενοβιάδης Θ., Μπαξεβάνης, Δημητρούσης (85’ Τομπουλίδης), Δρενοβιάδης Ι., Κωστόπουλος (57’ Δερματόπουλος), Χίσα, Αμανατίδης Σ. (29’ Κωστογλούδης), Χαρατσίδης.

Ισόπαλο το ματς στην Αγία Βαρβάρα. Οι γηπεδούχοι με την λήξη του πρώτου μέρους άνοιξαν το σκορ και πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Οι φιλοξενούμενοι όμως στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους έφτασαν στην ισοφάριση. Στα υπόλοιπα 40’ λεπτά καμιά από τις δυο ομάδες δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και το 1-1 έμεινε έως το φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΡΑΧΗ 3-2

Σκόρερ: 26’ Κατσαράκης 1-0, 42’ Σεπιτάνος Κ. 2-0, 48’ Κανδυλίδης 2-1, 74’ Παναγιωτίδης 2-2, 85’ Μάινος 3-2

Διαιτητής: Μελτζανίδης

Βοηθοί: Παυλίδης, Σαββίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Κατσαράκης, Μάντσιος(61’ Βαρβέρης), Λένος, Σύρκος, Μήτσικας Α, Μάινος, Μήτσικας, Σεπιτάνος Μ. (70’ Σερδαρίδης), Παπαδής, Σεπιτάνος Κ.(89’ Τσιμπρής).

ΡΑΧΗ: Φλώρος, Δάμτσης, Πατάκης, Τζιβάρας, Τσιλιγκερίδης, Γκανιός, Φωτιάδης, Βόλτης (63’ Μεντανίδης), Παναγιωτίδης, Πορφύρης (63’ Κουτσαντάς), Κανδυλίδης.

Οι γηπεδούχοι σημείωσαν δυο γκολ στο πρώτο μέρος και πήγαν με το 2-0 στα αποδυτήρια. Η Ράχη μπήκε στο δεύτερο μέρος με γρήγορο γκολ και λίγο πριν το τελευταίο τέταρτο έφτασε στο 2-2. Οι γηπεδούχοι όμως στα τελευταία λεπτά σημείωσαν και τρίτο γκολ και πήραν τη νίκη.

ΑΕΠ – ΑΣΩΜΑΤΑ 3-1

Σκόρερ: 10′ Παπαδόπουλος 1-0, 47′ Βόλκος 2-0, 55′ Αϊραντζής 3-0, 83′ Σερασκιέρης 3-1

Διαιτητής: Ζαχαριάδης

Βοηθοί: Λούρης, Καραμίχος

ΑΕΠ: Σιουκιούρογλου, Βαφειάδης, Γιάννου, Χολέβας (83′ Γκίτσιος), Παπαδόπουλος, Αϊραντζής, Κουκλιανιώτης (83′ Κακούλης), Μωυσίδης (68′ Καφετζής), Κούλης (46′ Βόλκος), Καραγιάννης (46′ Σαχπατζίδης), Τσιάρας

ΑΣΩΜΑΤΑ:  Σερασκιέρης, Φουρκιώτης, Ιωσηφίδης, Πολιτίδης, Γαλάνης, Παρασκευαΐδης, Τσιώμος, Μιχαλόπουλος Κ., Χειμωνόπουλος (52′ Καμπίσιος), Τεντσογλίδης, Μιχαλόπουλος Π.

Η ΑΕΠ πήρε νωρίς το προβάδισμα και σημείωσε άλλα δυο γκολ στις αρχές του β’ μέρους. Με σκορ 3-0 οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν νωρίς τη νίκη. Τα Ασώματα μείωσαν πριν το τέλος του ματς σε 3-1.