• ΒΟΛΕΪ
  • Διαβάστηκε 665 φορές

Πάλεψε αλλά έχασε από τον Παναθηναϊκό ο Φίλιππος

Την ήττα από τον ισχυρό Παναθηναϊκό γνώρισε ο Φίλιππος Βέροιας στο ΔΑΚ "Δημήτριος Βικέλας", για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Οι "ερυθρόλευκοι" πάλεψαν το παιχνίδι με όλες τους τις δυνάμεις και ιδιαίτερα στο τρίτο σετ, το οποίο έχασαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά στη νίκη με 0-3 σετ (15-25, 17-25, 25-27).

Να σημειωθεί ότι πριν την αναμέτρηση σημειώθηκαν επεισόδια στο Μακροχώρι αλλά και έξω από το γήπεδο (διαβάστε εδώ) και για τον λόγο αυτό καθυστέρησε για μισή ώρα η έναρξη του αγώνα. Την ώρα του ματς ωστόσο δεν σημειώθηκε το παραμικρό, με τους πολυπληθείς φίλους του "τριφυλλιού" να τραγουδούν για την ομάδα τους χωρίς υβριστικά συνθήματα.

ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ!

Από τον Φίλιππο έγινε γνωστό ότι πριν ξεκινήσει το παιχνίδι από «ντου» των οπαδών των φιλοξενούμενων, τραυματίστηκε από χτύπημα στα πλευρά ο γενικός αρχηγός της ομάδας, Δημήτρης Αναστασίου, που βρίσκονταν στην είσοδο και έκοβε τα εισιτήρια του αγώνα. Στην συνέχεια το μέλος της οικογένειας του Φιλίππου, διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Βέροιας, όπου ευτυχώς τα αποτελέσματα των εξετάσεων που υποβλήθηκε, δεν έδειξαν κάτι σοβαρό. Παράλληλα στην αναμπουμπούλα που δημιουργήθηκε, ο γενικός αρχηγός της ομάδας, έχασε τα χρήματα που είχε συγκεντρώσει από τα εισιτήρια που είχαν κοπεί μέχρι εκείνη την ώρα, ενώ φεύγοντας οι φίλοι του Παναθηναϊκού, πήραν από το καλάθι του ΔΑΚ «Δ. Βικέλας» και πέντε μπάλες, ως… σουβενίρ!

Αξίζει να σημειωθεί δε πως ο κόσμος των "ερυθρόλευκων της Βέροιας" που περίμενε πως και πως να χειροκροτήσει την ομάδα του και να απολαύσει θέαμα υψηλού επιπέδου κόντρα σε μία σπουδαία ομάδα, όπως ο Παναθηναϊκός, δεν κατάφεραν ποτέ να προσεγγίσουν το κλειστό στο Μακροχώρι, καθώς τα μπλόκα που είχαν στήσει, με το ξέσπασμα των πρώτων επεισοδίων, οι αστυνομικές δυνάμεις στις γραμμές του τρένου, τους εμπόδισαν να φτάσουν στο γήπεδο.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο προπονητής του Φιλίππου Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: "Δε μας επηρέασε η διακοπή αλλά όταν ζεσταίνονται οι αθλητές καλό είναι να ξεκινάμε και να παίζουμε. Όλοι οι αθλητές ευχαριστιούνται να παίζουν σε γεμάτο γήπεδο και ο κόσμος έδωσε ρυθμό. Ο Κυρίδης είχε να παίξει σχεδόν έξι μήνες βόλεϊ, θα μας βοηθήσει πολύ σε αυτόν τον τομέα".

Ο λίμπερο της ομάδας, Μιχελάκης Γιώργος δήλωσε: "Μας πίεσε πολύ από το σερβίς ο Παναθηναϊκός. Μετά το 1ο σετ σταθήκαμε καλύτερα απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Το 3ο σετ το παλέψαμε. Θα μπορούσαμε να το κατακτήσουμε. Σταθήκαμε καλύτερα όσο περνούσε ο αγώνας. Κοιτάμε τώρα τον αγώνα με το Μίλωνα στο Λιγκ Καπ. Εκεί θα είναι διαφορετικός αγώνας και με τον Παναθηναϊκό και με τον αγώνα που δώσαμε με το Μίλωνα στο πρωτάθλημα. Αν παίξουμε όπως σήμερα στο 3ο σετ θα μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα¨.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Πορτοκαλίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Χάνος, Πλιάχα, Γραμματεία: Συρομάχου.