Καλή εμφάνιση και νίκη για τον Ζαφειράκη 37-26 επί της Αλεξανδρούπολης

Επιστροφή με νίκη για τον Ζαφειράκη στις αγωνιστικές υποχρεώσεις καθώς μετά από δυνατή παρουσία, επικράτησε εύκολα της Αλεξανδρούπολης με 37-26 στη Νάουσα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Έτσι οι Ναουσαίοι πέτυχαν την 3η τους νίκη και κατάφεραν να απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, με μοναδικό στόχο πλέον παιχνίδι με παιχνίδι να πλησιάζουν όσο το δυνατόν περισσότερο στην προνομιούχο τετράδα.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα πρώτα λεπτά με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να είναι ισόπαλες 8-8 στο 15'.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και  κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά 2-3 τερμάτων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 17-13.

Στην επανάληψη αρχικά οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και μείωσαν σε 18-16, όμως οι παίκτες του Ζαφειράκη αντέδρασαν άμεσα και ξαναπήραν άμεσα την κατάσταση στα χέρια τους ανοίγοντας και πάλι την διαφορά.

Έφτασαν στα 12 τέρματα διαφοράς, 34-22 στο 53' και πήραν μια εύκολη και δίκαιη νίκη που τους έδωσε ψυχολογία για τα επόμενα δύσκολα παιχνίδια που ακολουθούν.

Πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο εκτός έδρας ματς με το Κιλκίς την επόμενη εβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 6-5, 11-9, 17-13, 22-15, 30-21, 37-26

Διαιτητές: Πατιός-Πήτας

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 5, Ρότζιος 4, Πετρίδης 9, Χατζηγεωργίου, Διδασκάλου, Μήτσικας 6, Καραβίτης, Μαυροδουλάκης, Καραμπέλκος 4, Τζουβάρας 5, Κορωνάς Θ., Τριγώνης, Κορωνάς Κ. 3, Δεληχρήστος, Μαυρίδης, Γαλίτης 1.