Πρώτη ήττα για τα κορίτσια του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στη Βέροια

Τα Γιαννιτσά σταμάτησαν το αήττητο της γυναικείας ομάδας χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας, καθώς επικράτησαν με 18-19 στο Φιλίππειο Κλειστό Γυμναστήριο, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας.

Οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 5-2 στο 15', στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενες πήραν τα ηνία, κατάφεραν να αποκτήσουν το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά με 7-9.

Στην επανάληψη η ομάδα των Γιαννιτσών προηγήθηκε με 14-18 στο 50', με τις ''ερυθρόλευκες'' στα τελευταία λεπτά να κάνουν την αντεπίθεση τους.

Μείωσαν σε 18-19 και στην τελευταία τους επίθεση είχαν μάλιστα την ευκαιρία να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας. Ήταν όμως άστοχες και γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στην φετινή Α1.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 5-2, 6-5, 7-6, 7-9, 8-12, 10-13, 12-15, 14-18, 16-18, 18-19

Διαιτητές: Μπουγιάκας-Κυριακού

Δίλεπτες: 6-2, Πέναλτι: 1/1  - 2/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Κερλίδη 8, Νάκο, Ντόβα, Παπαδοπούλου 2, Γεωργιάδου, Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 1, Ζαμπουλίδου, Μαρμαρά 1, Θεοδοσοπούλου, Νούσια 5, Ματαρώνα 1, Στεφανίδου, Πιτούλια, Ζαγκλιβέρη.

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ (Ταρινίδης): Παπαδοπούλου, Ζιάκα 4, Τροχίδου Χρ. 1, Παντζαρτζή, Μαυροπούλου, Ντιμτσούδη 2, Ρουσοπούλου, Φράγκου 3, Ανδρίτσου 3, Αναστασίου 3, Κεχαγιά, Παρασκευαϊδου, Τροχίδου Ελ., Τρελοπούλου 1, Ξηρίδου 2, Τσιτσούκη.

Περισσότερα στην ΚΕΡΚΙΔΑ της Δευτέρας. . .

Επιμέλεια: Κώστας Κάππας