«Όρθια» και στο Πανόραμα τα κορίτσια του ΦΙΛΙΠΠΟΥ

Συνέχεια στην εξαιρετική της παρουσία στα σαλόνια της Α1 κατηγορίας έδωσε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του Φιλίππου, καθώς κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας  (21-21) από το Πανόραμα της Θεσσαλονίκης, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Έτσι οι ''ερυθρόλευκες'' κράτησαν το αήττητο, έχοντας 2 νίκες και 1 ισοπαλία και βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 5 βαθμούς. Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα να δείχνουν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και να παίρνουν τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας. Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να προηγείται με 4-3 στο 10' και τις Βεροιώτισσες να ισοφαρίζουν σε 8-8 στο 20'. Στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα κυριάρχησαν οι άμυνες και οι φιλοξενούμενες πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 1 τέρμα (10-11). Στην επανάληψη το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι το 40' (13-14). Σ' εκείνο το σημείο το Πανόραμα εκμεταλλεύτηκε την ''κοιλιά'' και την αστοχία των κοριτσιών του Φιλίππου στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με 19-17 στο 50' και 21-18 στο 55', δείχνοντας πως θα φτάσει στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι ''ερυθρόλευκες'' ωστόσο δεν παρέδωσαν τα όπλα. Πίεσαν στην άμυνα, οδήγησαν την γηπεδούχο ομάδα σε λάθη και με συνεχόμενα τέρματα των Παπαδοπούλου, Καλμουκίδου και Μαρατώνα έφεραν το παιχνίδι στο 21-21 στο 59'. Μάλιστα στην επόμενη φάση έβγαλαν και πάλι την άμυνα και είχαν την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να πάρουν ακόμη και τους δυο βαθμούς της νίκης. Ήταν όμως άστοχες με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μοιραστούν από 1 βαθμό. Πρώτη σκόρερ για τον Φίλιππο η Καλμουκίδου με 9 τέρματα. Τα Γιαννιτσά θα υποδεχτούν το ερχόμενο Σάββατο στη Βέροια οι ''ερυθρόλευκες'' και θέλουν να συνεχίσουν τις εξαιρετικές τους εμφανίσεις.

Πεντάλεπτα: 2-0, 4-3, 6-7, 8-8, 10-11, 10-11, 11-12, 13-14, 16-15, 19-17, 21-18, 21-21

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτος

Δίλεπτες: 3-4, Πέναλτι: 4/5  - 3/3

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Χριστοδουλίδης): Ζουμπουλίδου, Τσολοζίδου, Παπαβασιλείου 1, Αναστασιάδου, Κοκτσίδου, Καραβέλη, Σημαιοφορίδου, Λούρη 5, Ζυγούρα, Καρσανίδου, Γκάτσιου 4, Κωστοπούλου 3, Αθανασοπούλου, Αμανατίδου 2, Ποιμενίδου 5, Λάμπρου 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Κερλίδη, Νάτσο, Ντόβα, Παπαδοπούλου 2, Γεωργιάδου, Θεοδοσοπούλου Β., Καλμουκίδου 9, Ζουμπουλίδου 1, Μαρμαρά 1, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια 2, Ματαρώνα 3, Στεφανίδου 3, Πιτούλια, Ζαγκλιβέρη.