Δυσκολεύτηκε αλλά έκανε το 2 στα 2 ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Την δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια της Β’ φάσης της Handball Premier πέτυχε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, αυτή τη φορά επί του ΔΙΚΕΑ στο "Φιλίππειο" γυμναστήριο της Βέροιας το απόγευμα της Τετάρτης (20/04).

Οι «ερυθρόλευκοι», μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν 14-13, πάτησαν… γκάζι στις αρχές της επανάληψης και αύξησαν την διαφορά στα 5 τέρματα (19-14 και 22-17).

Ωστόσο, εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς είχε κριθεί, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση πλησίασαν στα τελευταία λεπτά στο γκολ, με την Βεροιώτικη ομάδα να φτάνει τελικά σε μια αγχώδη νίκη με σκορ 26-24.

Στο πρώτο μέρος, όπως προαναφέραμε το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο. Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ παρουσιάστηκε νωθρός και δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Ο ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην Βεροιώτικη άμυνα, σημείωσε εύκολα γκολ και κατά διαστήματα είχε και το προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ έκανε ένα πολύ καλό τέταρτο και προηγήθηκε με 17-13 στο 34’ και 19-14 στο 38’.

Στο τελευταίο τέταρτο του ματς, οι ερυθρόλευκοι έκαναν «κοιλιά» και έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Νέας Ιωνίας να μειώσει 22-19 στο 49’.

Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ αντέδρασε και με γκολ των Ανανιάδη και Σανίκη ανέβασε την διαφορά σε 24-19 στο 56’ αλλά οι φιλοξενούμενοι επέμειναν, εκμεταλλεύτηκαν τις άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων και μείωσαν με τον Κεδέρη στο 58’ σε 24-23.

Ο Μπαντής με δύσκολο σουτ έγραψε το 25-23 αλλά και πάλι ο Κεδέρης, με πέναλτι αυτή την φορά, μείωσε σε 25-24 ένα λεπτό ακριβώς πριν το τέλος.

Στην τελευταία επίθεση ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ ροκάνισε τον χρόνο και στην εκπνοή με τον Σανίκη έγραψε το τελικό 26-24.

Πεντάλεπτα: 3-1, 6-6, 8-9, 10-10, 11-11, 14-13 (ημχ.), 18-14, 20-15, 22-17, 23-19, 24-21, 26-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης 2, Ανανιάδης 4, Μπαντής 2, Δεληγιάννης, Σανίκης 6, Βουτσάς, Καρυπίδης 6, Κότσυφας, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 1, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 1.

ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Λαδάκης 2, Γκέρτσος, Μελετάκος 3, Ζαμπούνης 4, Ζάχαρης 1, Μπάρμπας, Γκουλέ, Κεδέρης 8, Κατσίκης 1, Κουρέτας 4, Χελιώτης, Χάλαρης 1, Παπαδιονυσίου.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Πέναλτι: 2/4, 5/6, Δίλεπτες: 1/2

Handball Premier (2η αγωνιστική πλέι οφ)

Π.Α.Ο.Κ. - ΑΣΕ Δούκα 36-18
ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. - ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 26-24
Διομήδης Άργους - Ποσειδών Λουτρακίου 32-32