Εύκολη επικράτηση του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί του ΔΙΚΕΑ

Δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του ΔΙΚΕΑ ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ, επικρατώντας πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 28-25, το απόγευμα του Σαββάτου (06/02) στο "Φιλίππειο" για την 16η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι», με τον Κώστα Δεληγιάννη στον πάγκο τους, κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό και δημιούργησαν μια διαφορά πάνω από τα δέκα τέρματα. Στο τελευταίο 10λεπτο όμως τράβηξαν «χειρόφρενο» διότι ακολουθεί μια δύσκολη εβδομάδα με τρία ματς - φωτιά!

Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο μέρος. Με άμυνα για σεμινάριο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ και με πολλές επιλογές στην επίθεση, ξέφυγε με το καλησπέρα στο σκορ (4-0 στο 7′) και δημιούργησε διαφορά ασφαλείας (9-4 στο 12′, 13-7 στο 22′ και 18-10 στο 30′).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βεροιώτες ανέβασαν την διαφορά και πάνω από τα δέκα τέρματα (25-13 στο 39’) και έθεσαν τον αντίπαλο νοκ άουτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ έριξε τον ρυθμό του με αποτέλεσμα ο ΔΙΚΕΑΣ να μειώσει και να κάνει το 27-17 του 50’ σε 28-25 στο φινάλε.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας

Πεντάλεπτα: 3-0, 6-3, 9-5, 11-5, 15-9, 18-10 (ημ.), 21-12, 23-13, 26-16, 27-17, 28-19, 28-25

Δίλεπτες: 5/1, Πέναλτι: 0/0, 4/8

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Δεληγιάννης): Τσιλιμπάρης, Κότσιφας, Ζλατάνος, Μιλόσεβιτς, Μιχαηλίδης, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 2, Δεληγιάννης, Τριανταφυλλίδης, Δραγκόλας 3, Ανανιάδης 2, Βεσελίνοβιτς 6, Καρυπίδης, Βουτσάς 3, Σανίκης 6, Μπαντής 6.

ΔΙΚΕΑΣ (Ιατρούδης): Τσακνής, Μανιουδάκης, Μπάρμπας, Γκουλέ, Κεδέρης 1, Κατσίκης, Παπακυπριανού 3, Λεωνίδας 2, Κουρέτας, Χελιώτης, Χάλαρης 3, Πρσκάλο 4, Παπαδιονυσίου 3, Μελετάκος 2, Ζαμπούνης 7.