Ισόπαλο 18-18 το ντέρμπι ανάμεσα σε ΦΙΛΙΠΠΟ Β. και ΦΕΡΩΝΑ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΦΙΛΙΠΠΟ Βέροιας και τον Φέρωνα για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ νεανίδων, που διεξήχθη στο Φιλίππειο Κλειστό Γυμναστήριο το απόγευμα της Πέμπτης.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με αρκετή ένταση και πάθος από τις δυο ομάδες όπου κυριάρχησαν οι κλειστές άμυνες, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει χαμηλά.

Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να προηγηθούν με 4-2 στο 14', 6-4 στο 19' και πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στην αναμέτρηση 8-5 στο 24'.

Οι παίκτριες του Γιώργο Τσικίνα ωστόσο βρήκαν τον τρόπο και αντέδρασαν άμεσα, μειώνοντας σε 9-8 στο 28' με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 10-9 υπέρ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του Γιώργου Γιούπη μπήκαν δυνατά και έφτασαν και πάλι στο +3, 12-9 στο 33'.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενες παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας παράλληλα λύσεις στην επίθεση, αρχικά ισοφάρισαν σε 12-12 στο 38' και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 12-13 στο 39'.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα, 16-17 για τον Φέρωνα στο 51' και 18-17 για τον ΦΙΛΙΠΠΟ στο 52'.

Οι φιλοξενούμενες έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία 18-18 στο 57' και τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά.

Οι ερυθρόλευκες είχαν χρυσή ευκαιρία να πάρουν τους δυο βαθμούς της νίκης, καθώς κέρδισαν δυο πέναλτι, ήταν όμως άστοχες, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται ισόπαλη 18-18 με τις δυο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

Πρώτη σκόρερ για τον ΦΙΛΙΠΠΟ Βέροιας η Καλμουκίδου με 8 τέρματα, ενώ για τα κορίτσια του Φέρωνα ξεχώρισαν οι Κυρικλίδου και Εμμανουηλίδου με 5 και 4 τέρματα αντίστοιχα.

Αρκετός ο κόσμος που παρευρέθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο για να παρακολουθήσει τις προσπάθειες των κοριτσιών.

Πεντάλεπτα: 1-0, 2-2, 4-3, 6-5, 8-6, 10-9, 12-12, 13-14, 15-15, 16-16, 18-17, 18-18

Διαιτητές: Λινάρδος-Καζαντζίδης

Δίλεπτες: 7-8  , Πέναλτι: 2/4 - 0/1

Κόκκινη: 33:15 Λούρη (3 δίλεπτα), 59:21 Καρανάτσιου (επικίνδυνο παιχνίδι)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γιούπης): Ζουμπουλίδου 1, Δελησάββα 1, Καλμουκίδου 8, Naco 1, Σπυριδοπούλου 3, Οσλανίγου, Τσαγκερά 2, Τσολοζίδου, Μαυρομάτη, Ντόβα 2, Χατζηευστρατιάδου, Τζουβάρα, Ηράκλειδου, Τσαναξίδου, Νουλά, Ραπτοπούλου.

ΦΕΡΩΝΑΣ (Τσικίνας): Κερίμη 3, Λούρη 3, Ματοπούλου, Γιαννακοβίτου, Ζαγκλίβερη, Καρανάτσιου 1, Κυριακίδου 1, Κυρικλίδου 5, Ανδρονικίδου, Κερλίδου 1, Εμμανουηλίδου 4, Στεφούδη, Κατσικαρώνη.

Επιμέλεια: Κώστας Κάππας