Ευρωπαίος ΦΙΛΙΠΠΟΣ!!!

Μεγάλη νίκη με σκορ 36-34 πέτυχε η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ επί της ΑΕΚ στην Αθήνα, στον πρώτο Ελληνικό εμφύλιο για τον 3ο γύρο του Τσάλεντζ Καπ!

Έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να παραμείνουν ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να φτάσουν στη μεγάλη νίκη, ξορίζοντας παράλληλα τον… κακό τους δαίμονα!

Να σημειωθεί ότι η ρεβάνς θα γίνει σε μια εβδομάδα στη Βέροια, με τον ΦΙΛΙΠΠΟ πλέον να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αγωνιστικά, οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και έτσι αυτό είχε αντίκτυπο στο σκορ, αφού χαρακτηρίστηκε από πολλές ισοπαλίες (6-6, 12-12). Κάποια κενά στην άμυνα της ΑΕΚ όμως έδωσαν τη δυνατότητα στο ΦΙΛΙΠΠΟ να καταφέρει να πάρει τα ηνία και να μπει με προβάδισμα 2 γκολ στα αποδυτήρια (18-20).

Στην επανάληψη, οι Βεροιώτες ξέφυγαν με 25-28, ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και ισοφάρισαν σε 34-34.

Η ομάδα του Κώστα Τούτση στα κρίσιμα τελευταία λεπτά διατήρησε στην ψυχραιμία της και με τέρματα των Μαστορογιάννη και Μπαντή πήρε την σπουδαία νίκη και παράλληλα το προβάδισμα για την ρεβάνς της Βέροιας

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-7, 9-10, 13-13, 15-17, 18-20 (ημχ.), 20-22, 24-24, 26-28, 29-32, 32-33, 34-36

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Δούγιας, Γεωργιάδης 2, Φάμπατς, Δημοσθένους, Νικολαϊδης 6, Αργυράκης, Χατσίκας 2, Αντωνιάδης, Γκατφί 9, Γρηγοριάδης 3, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης 5, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Τούτσης): Ευαγγελόπουλος, Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης 2, Αποστολίδης, Ανανιάδης 1, Μπαντής 7, Δεληγιάννης, Αλμπανίδης, Καρυπίδης 9, Κότσιφας, Δραγκόλας, Μαστορογιάννης 6, Παπαδόπουλος 6, Βεσελίνοβιτς 5.

Διαιτητές: Λίντενμπαουμ- Λάρον (Ισραήλ), Παρατηρητής: Καπλάνης (Κύπρος), Κόκκινη: 24:56 Χατσίκας (τρία δίλεπτα), δίλεπτα:7-8, πέναλτι: 2/2-3/3

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΤΗΝ "ΚΕΡΚΙΔΑ" ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 23/11...