Μεγάλη νίκη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην Ρωσία! (φωτο)
Φωτογραφικό στιγμιότυπο από το παιχνίδι

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην Ρωσία απέναντι στην Κράσνονταρ, στο πρώτο από τα δύο ματς που θα δώσει για το Τσάλεντζ Καπ!

Οι «ερυθρόλευκοι» πιάνοντας σπουδαία απόδοση, επικράτησαν με σκορ 29-35 και το απόγευμα της Κυριακής (18/10, 18:00) θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και έκλεισαν το ημίχρονο με 17-15. Η αντεπίθεση του ΦΙΛΙΠΠΟΥ έγινε στην επανάληψη. Με πολύ καλές άμυνες και άνετα τέρματα στην επίθεση, οι παίκτες του Κώστα Τούτση γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 20-22 στο 38’.

Οι Βεροιώτες όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν προβάδισμα 22-27 στο 45’, 23-29 στο 49’ και 24-31 στο 52’. Οι παίκτες της Σκιφ προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να μειώσουν αλλά ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ παρέμεινε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 29-35.

Διαιτητές: Ντοϊτσίνοφ, Γκορέτσοφ (Βουλγαρία)