Νικητής με 33-30 ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας επί της Χ.Α.Ν.Θ. (video)

Στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας που έδωσαν οι δύο ομάδες το βράδυ της Παρασκευής (21/08), ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας κατάτεφε να επικρατήσει για δεύτερη φορά της Χ.Α.Ν.Θ., με σκορ 33-30, σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Φιλίππειο Κλειστό Γυμναστήριο στη Βέροια.

Το ματς ήταν αμφίρροπο και οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοπορία στο σκορ από νωρίς 5-6 στο 10' και 7-8 στο 15'. Λίγο πριν το ημίχρονο και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των ''ερυθρόλευκων'' ξέφυγαν με 13-17 στο 25', με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 16-18.

Στην επανάληψη οι Βεροιώτες αντέδρασαν και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα 24-24 στο 45', ενώ με γκολ του κορυφαίου της αναμέτρησης Καρυπίδη πήραν προβάδισμα με 27-26 στο 50'.

Στα τελευταία λεπτά με τις ομάδες να δείχνουν εμφανώς κουρασμένες, μιας και βρίσκονται στο στάδιο της προετοιμασίας ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ φάνηκε πιό συγκεντρωμένος και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με σκορ 33-30.

Οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές και έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για την συνέχεια.

Σε δηλώσεις του μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής του ΦΙΛΙΠΠΟΥ κ. Τούτσης τόνισε: ''Ήταν το δεύτερο φιλικό για την ομάδα και μια καλή ευκαιρία να δούμε που βρισκόμαστε. Η ομάδα ήταν αρκετά κουρασμένη, καθώς πραγματοποιούμε διπλές προπονήσεις εδώ και δύο εβδομάδες. Παιχνίδι με παιχνίδι θα βελτιωνόμαστε και θα γινόμαστε καλύτεροι.''

Πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 7-8, 11-11, 13-17, 16-18, 19-21, 20-22, 24-24, 27-26, 29-28, 33-30

Διαιτητές: Λινάδρος - Καζαντζίδης

Δίλεπτες: 3 - 4 , Πέναλτι: 3/3, 2/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τούτσης): Ευαγγελόπουλος, Σανίκης 5, Μαστορογιάννης 2, Ανανιάδης, Μπαντής 4, Δεληγιάννης, Καρυπίδης 14, Βασιάδης 1, Παντελίδης 1, Δραγκόλας 1, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης 4, Αλμπανίδης, Ζλατάνος, Αρβανιτίδης 1, Ψωμιάδης.

Επιμέλεια: Κώστας Κάππας