«Αυτοκτόνησε» ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ 26-27 από τον Αρχέλαο!

Ένα δικό του παιχνίδι έχασε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας, ο οποίος ηττήθηκε στο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» με 27-26 από τον Αρχέλαο Κατερίνης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών στο χάντμπολ.

Η ομάδα του Χρήστου Τζουβάρα είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά δεν έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να φτάσουν σε μια πολύ σημαντική γι’ αυτούς νίκη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα και με αποτελεσματική επίθεση να καταφέρνουν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προηγούμενοι με 16-13.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική εικόνα αφού οι παίκτες του Γ. Καραδήμου με την ανοιχτή τους άμυνα, βραχυκύκλωσαν τους γηπεδούχους  και αφού πρώτα ισοφάρισαν στο 40΄ (18-18) προηγήθηκαν μέχρι και 3 τέρματα στο 55΄ (22-25).

Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν συναρπαστικό αφού ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ πλησίασε στο γκολ, για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό με το σκορ να είναι 26-27, τον Αρχέλαο να χάνει την επίθεση και στην αντεπίθεση ο Κωστακίδης στην εκπνοή να σουτάρει στο δοκάρι, βρίσκοντας τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη που τους κάνει να βλέπουν τη συνέχεια με ιδιαίτερη αισιοδοξία.

Πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 8-5, 12-8, 14-11, 16-13(ημιχ), 17-15, 19-19, 22-21, 22-23, 22-25, 26-27(τελ)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χ. Τζουβάρας): Δέλιος, Αρβανιτίδης, Κωστακίδης Π. 8, Δομπρής 6, Παπαδόπουλος 1, Μπαντής Δ. 3, Μπαντής Γ. 3, Μιχαηλίδης, Ζλατάνος, Κωστακίδης Θ., Χατζηγεωργίου, Ζευγαρόπουλος, Μάντζος, Τσιρογιάννης, Πάβλοβιτς 5, Δραγκόλας 3.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Γ. Καραδήμος): Παπαδόπουλος, Ξεφτέρης. Σαμλίδης 5, Δράντζιου, Ράπτης, Τριανταφύλλου 5, Βουτσάς 4, Ξώνης, Μελικιάν, Ραντζέλοβιτς 1, Κοσμίδης, Χρυσός, Ράντος 8, Ασαρίδης 3, Παπαδόπουλος, Σαϊδές 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας - Χασκής

Πέναλτι: 5/5, 3/3 - Δίλεπτες: 3/3

Κόκκινη : Ξεφτέρης 34'