Χάντμπολ: Ηττήθηκε από τον πρωταθλητή Διομήδη ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 20-28 γνώρισε η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από τον πρωταθλητή Διομήδη Άργους, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της πρώτης φάσης της Α1 ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την 11η συνεχόμενη νίκη τους επί των γηπεδούχων και διατήρησαν το αήττητο στην κανονική διάρκεια σε πρωτάθλημα 12 ομάδων, κάτι που καμία άλλη ομάδα δεν έχει καταφέρει, ενώ επανέλαβαν το επίτευγμα αυτό μετά από το 2012, όταν είχαν 19 νίκες, 1 ισοπαλία σε 20 ματς, σε πρωτάθλημα με 11 ομάδες!

Επίσης ο Διομήδης γίνεται η πρώτη ομάδα που ξεπερνάει τους 41 πόντους σε 22 αγώνες, ολοκληρώνοντας με 43 στην Α' φάση.

Οι Βεροιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Σανίκη και τον Βραζάλιτσα που βρίσκεται στην Σερβία. Επίσης από την κερκίδα κοουτσάρισε την ομάδα ο Χρήστος Τζουβάρας, ο οποίος είναι τιμωρημένος.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα (1-4) και συντηρήσαν μια διαφορά 2-3 τερμάτων σε όλο το πρώτο μέρος. Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ όσο κι αν προσπάθησε δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ο Διομήδης προηγήθηκε με 8-12 (26') και έκλεισε το ημίχρονο με 9-13.

Στο ξεκίνημα του β' μέρους οι πρωταθλητές είχαν ξέσπασμα και προηγήθηκαν με 10-16 (35') όμως ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ αντέδρασε και πλησίασε σε 14-16. Οι Βεροιώτες είχαν δύο φορές την ευκαιρία να πλησιάσουν στο γκολ αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκαν και ο Διομήδης ξέφυγε με 15-19 στο 46' και «καθάρισε» το ματς.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-5, 4-6, 6-9, 8-12, 9-13 (ημ.), 11-16, 14-16, 16-19, 17-24, 18-27, 20-28.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Ευαγγελόπουλος, Κωστακίδης 3, Ζλατάνος, Αρβανιτίδης 1, Μιχαηλίδης 2, Βασιάδης, Δομπρής 9, Μπαντής, Μάντζος, Αποστολίδης, Κορωνάς Κ., Δραγκόλας 2, Δεληγιάννης 2, Ζευγαρόπουλος, Κοπρωνάς Θ., Παπαδόπουλος 1.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 2, Μεγαλοοικονόμου 6, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Τασιάς, Σιαματάς, Μούγιτς 2, Ντάσεβιτς 3, Νούγκοβιτς 3, Σαμαράς 1, Σπέντζος, Ανανιάδης 4, Χαντέλης, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Σιμιτζής 2.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτες: 4/2 Πέναλτι: 5/5 -4/6