ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Ήττα - αποκλεισμός από την Α.Ε.Κ. για το Κύπελλο

Την ήττα, που σήμανε παράλληλα και τον αποκλεισμό της από τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδος γνώρισε την Τετάρτη (21/01) στην Αθήνα η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ.

Οι "ερυθρόλευκοι", έπειτα από ένα ματς - θρίλερ που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το φινάλε, έχασαν με σκορ 27-25 από την Α.Ε.Κ. και αποχαιρέτησαν τον θεσμό του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Α.Ε.Κ. να είναι καλύτερη στο πρώτο μέρος και μέχρι το 35' όταν και προηγήθηκε 15-11.

Ωστόσο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ αντέδρασε και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά (15-16) και το παιχνίδι πήγε γκολ γκολ μέχρι το φινάλε. Περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος οι Βεροιώτες ισοφάρισαν 25-25, ο Μπακαούκας μετά το ταιμ άουτ της Α.Ε.Κ. έκανε το 26-25 και σχεδόν με την εκπνοή ο Τσαούσης έκλεψε και έγραψε το τελικό 27-25!

Για την Α.Ε.Κ. δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι τραυματίες Νικολαϊδης και Γ. Παπαδόπουλος, ενώ ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ έχασε από το πρώτο ημίχρονο τον Παπαδόπουλο που χτύπησε πάνω από το μάτι και μεταφέρθηκε για ράμματα στο νοσοκομείο.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-5, 3-5, 7-6, 10-7, 13-10 (ημχ.), 15-11, 16-16, 18-19, 20-21, 22-22, 27-25

Α.Ε.Κ. (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 2, Μπάλας 1, Τσαούσης 5, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 4, Τσιλιμπάρης, Φίλιππας, Κολιούλης, Ξηρός, Νικολαϊδης, Παπαδόπουλος Γ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης 6, Βραζάλιτσα 3, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Ζλατάνος, Δομπρής 2, Μπαντής 7, Ψωμιάδης, Σανίκης 3, Δραγκόλας, Δεληγιάννης 2, Κορωνάς, Παπαδόπουλος.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 4/4-4/5.