Πήρε το ντέρμπι με τον Αρχέλαο ο Φίλιππος

Την πρώτη του νίκη σημείωσε στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας ανδρών πέτυχε η ομάδα χάντμπολ του Φιλίππου Βέροιας.

Οι "ερυθρόλευκοι", έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι, επικράτησαν στο "Φιλίππειο" γυμναστήριο της Βέροιας με σκορ 23-22 του Αρχελάου Κατερίνης.

Στο πρώτο μέρος, ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο, πήρε προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε ακόμη και με έξι γκολ διαφορά. Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρχέλαος προσπάθησε να κάνει την ανατροπή. Δέχθηκε μόλις δυο γκολ, μείωσε στο γκολ αλλά ο Φίλιππος κράτησε το προβάδισμά του έως το τέλος.

Πεντάλεπτα : 3-1, 5-3, 8-5, 11-5, 12-8, 14-9 (ημίχρονο ), 16-13, 18-14, 20-16, 21-17, 22-20, 23-22.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Βλάχος 6, Γραμματικόπουλος, Γεωργιάδης, Τσαμήτρος , Δεληγιάννης 1, Χατζηγεωργίου 3, Δεληχρήστος , Κούγιας 1, Χαντσαρίδης , Αμπρικίδης 1, Χατζημασούρας , Διδασκάλου 5, Κρέξης 6.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ: Εξάρχου, Χατζηϊωαννίδης, Φουστάνης, Μανής, Κουλλόλλι, Τόνας, Ξώνης 1, Θυμιόπουλος 8, Ουσταμπασίδης , Εγγλέζος 2, Κωνσταντάκης , Κοσμίδης, Ξεφτέρης 1, Τσαβές, Μαυρόπουλος 10.

Διαιτητές: Μαυρίδης - Κυριάκου, Δίλεπτα: 5-4 , Πέναλτι : 5/5, 2/2