Χάντμπολ: Ντέρμπι από τα παλιά στο «Φιλίππειο»

Δύο αγώνες για την Handball Premier (5η αγωνιστική) θα γίνουν το Σάββατο (29/10) αφού οι υπόλοιποι τέσσερις έγιναν την περασμένη Τετάρτη, λόγω των Ευρωπαϊκών αγώνων που έχουν το Σαββατοκύριακο η ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός, ο ΠΑΟΚ και η Πυλαία.

Επίσης ρεπό έχει η Α1 γυναικών μιας και η Εθνική ομάδα ετοιμάζεται για τους δύο αγώνες της με τη Βοσνία (3/11, 21:00 και 5/11, 18:00) στην πόλη Καζίν για τον 1ο γύρο των πλέι οφ του Παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2023.

Από το πρόγραμμα της Α2 ανδρών ξεχωρίζει το «ντέρμπι από τα παλιά», που θα διεξαχθεί το Σάββατο 29 Οκτωβρίου (6μμ) στη Βέροια, μεταξύ του Φιλίππου και του Αρχέλαου Κατερίνης. 

Επίσης για την Β' κατηγορία ανδρών ο Φέρωνας θα δώσει έναν ακόμη εκτός έδρας αγώνα αντιμετωπίζοντας στην Άρτα την τοπική ομάδα, ενώ για την Α2 γυναικών ο Ζαφειράκης θα υποδεχτεί τον Εθνικό Κοζάνης.

Αναλυτικά όλοι οι αγώνες:

Σάββατο 29 Οκτωβρίου 2022

Handball Premier (5η αγωνιστική)

Ιωνικού 17:00, Ιωνικός Affidea- ΑΣΕ Δούκα

(Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Τσάκωνας)

ΧΑΝΘ 17:00, ΧΑΝΘ- Bianco Monte Δράμα 1986

(Λινάρδος- Τσιάνας, Σαμαράς)

Α2 Ανδρών

Μάνος Λοίζος 17:30, Άρης Νικαίας- Πήγασος Κυψέλης

(Σκλαβενίτης- Γιαβρούτας)

Φιλίππειο 18:00, Φίλιππος Βέροιας- Αρχέλαος Κατερίνης

(Μαυρίδης- Κυριακού)

Πανελληνίου 18:00, Πανελλήνιος- HC Σαλαμίνα

(Μερτινιάν- Τόλιος, Ανταλής)

Βύρωνα 18:00, Δόξα Βύρωνα- Ολυμπιακός Κερατσινίου

(Φωτακίδης- Λεφάκης)

Συκεών 18:00, Φοίβος Συκεών- Άρης Θ.

(Γράψας- Βαγγελτζίκης)

Λουτρακίου 20:30, Ποσειδών Λουτρακίου- ΟΦΝ Ιωνίας

(Ζήσης- Χαραλαμπίδης)

Α2 Γυναικών

Αλεξανδρούπολης 16:00, Βορέας Αλεξ/πολης- ΑΟ Προσοτσάνης

(Ηλιάδης- Παρασκευούδης)

Σπίτι του Χάντμπολ 21:00, Απόλλων Σταυρούπολης- Ορφέας Κατερίνης

(Θεοδοσίου- Παπούλιας)

Β’ Ανδρών

Κλαδισού 18:00, Ιδομενέας Γαλατά- Ασπίδα Αγ. Αναργύρων

(Φωτεινάκης- Μπαγάκη)

Κορωπίου 20:00, ΓΣ Παπασιδέρης- ΑΟ Πολιτείας

(Βήτας- Μπράμου)

Κυριακή 30 Οκτωβρίου 2022

Α2 Ανδρών

Πάτρας 16:30, Ακαδημία Πάτρας- Λεωνίδας

(Αβράμης- Χρόνης)

Αλεξανδρούπολης 18:00, Κύκλωπες- ΑΕΠ Πανόραμα

(Σαπανίδης- Παρασκευούδης)

Α2 Γυναικών

Αμυνταίου 14:30, Ελπίδες Αμυνταίου- Κερκυραϊκός

(Μαυρίδης- Τομίδης)

Νάουσας 16:00, Ζαφειράκης Νάουσας- Εθνικός Κοζάνης

(Θεοδοσίου- Παπούλιας)

Σπίτι του Χάντμπολ 17:00, Άρης Θ.- Μέγας Αλέξανδρος

(Βαγγελτζίκης- Τορνικίδης)

Πάτρας 18:00, Ακαδημία Πάτρας- Άρης Νικαίας

(Αβράμης- Χρόνης)

Κερατσινίου 18:30, Ολυμπιακός Κερατσινίου- Αθηναϊκός

(Ψύλλος- Δρακόπουλος)

Β’ Ανδρών

Καλλιθέας 13:30, Έσπερος Καλλιθέας- Ηλυσιακός

(Γερουλάνος- Γερουλάνος)

Βόλου 14:00, Κένταυρος- ΑΕ Χαλανδρίου

(Καποτάς- Βελάνη)

Άρτας 16:00, Άρτα Χάντμπολ- Φέρωνας

(Τσιάνας- Αγγελίδης)