Σπουδαίο διπλό του Ζαφειράκη στα Βριλήσσια

Τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης κατέκτησε ο Ζαφειράκης, ο οποίος στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier, επικράτησε στα Βριλήσσια της τοπικής ομάδας με σκορ 38-28.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν στο 9΄30'' με 6-3, αλλά από εκεί και πέρα το ματς έγειρε προς την πλάστιγγα των Ναουσαίων.

Με πολλές λύσεις επιθετικά και αμυντικά, ο Ζαφειράκης ισοφάρισε στο 15.΄47'' 6-6 και προηγήθηκε στο 19΄.14'' με 11-6 αφού είχε συμπληρώσει σε 10΄λεπτά ένα σερί 8-0, ενώ κράτησε αλώβητη την εστία του για 10΄λεπτά. Στο ημίχρονο προηγήθηκε με 18-13.

Από την αρχή του β' ημιχρόνου με ηγέτη τον αρχηγό του Γιώργο Θεοδωρόπουλο,  αύξησε την διαφορά στο 38΄20'' σε 24-16, την κράτησε στο 44΄ με 28-20, και στο 51΄με 31-23 νικώντας δίκαια με το ευρύ 38-28.

Ο Ζαφειράκης ήταν πολύ καλός και δεν υστέρησε κανένας παίκτης του. MVP του αγώνα ο αρχηγός του Γιώργος Θεοδωρόπουλος. Με πολλές αποκρούσεις ο τερματοφύλακάς του Θανάσης Μπουμπουλέντρας. Σκόραραν 9 αθλητές του και αυτό λέει πολλά.

Τα Βριλήσσια ήταν μακριά από τις πραγματικές τους δυνατότητες. Είχαν κακές -αργές άμυνες με πολλά κενά και επιθετικά μόνο ο Χερουβείμ είχε το γκολ απο την περιφέρεια.

Πεντάλεπτα 3-2, 6-3, 6-5, 7-11, 11-14, 13-18 (ημίχρονο), 16-22, 18-25, 21-28, 23-30, 26-32, 28-38.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Θάνος Τούτσης): Καραδήμας , Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 4 [4/4 πέν], Βλάχος 2, Τόμπρος 2, Πανταζής 1, Αντωνιάφης, Καραμασιώτης 1, Αναστασίου, Ζαρίκος 1, Χερουβείμ 7, Βαμβακάς, Μ.Στάθης, Χουρσουντιάν 1, Π.Στάθης 4, Χάλαρης 5.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης-Παπουτσής): Αθανασίου, Μπόλλας 4, Τσουκαλάς, Κανιζάι 3, Τζουβάρας, Τσαγκεράς, Θεοδωρόπουλος 11 [3/3 πέν], Μπουμπουλέντρας, Ρότζιος, Μισαηλίδης 5, Μπιλιούρης, Αποστολίδης 2, Μίλοβιτς 2, Βαφείδης 4, Τσάτσας 2, Λόλας 5.

Δίλεπτα 3-3. Πέναλτι 4/4-3/3.