Ήττα στα σημεία για τα κορίτσια του Ζαφειράκη στο Αμύνταιο

Δεν τα κατάφεραν στο Αμύνταιο τα κορίτσια του Ζαφειράκη Νάουσας, γνωρίζοντας την ήττα στα σημεία από τις Ελπίδες με σκορ 22-20 στην πρεμιέρα της Α2 γυναικών χάντμπολ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι νεαρές αθλήτριες και των δύο ομάδων πάλεψαν για τους δύο βαθμούς της νίκης και στα 60΄λεπτά του αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ελπίδες προηγήθηκαν στο 20΄ με 10-6 αλλά ο Ζαφειράκης πλησίασε στο ημίχρονο σε 11-10.

Σε όλο το β' ημίχρονο οι δύο ομάδες συν βάδιζαν στο σκορ (55΄19-18) για να πάρει τελικά την νίκη η γηπεδούχος ομάδα του Αμύνταιου με 22-20.

Πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-5, 10-6, 11-8, 11-10 (ημίχρ.), 12-11, 14-14, 15-15, 18-17, 19-18, 22-20.

Διαιτήτευσαν Πατιός-Τσιάνας.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Κιοσές): Αντωνιάδου, Βασιλείου 7, Γκλάτσιου 1, Ηλεκτρίδου, Κακλίδου 1, Καπετανοπούλου 6, Κουτσουρίδου, Μίτιτς, Μπουρή, Ντίνα 2, Π.Πανταζή 1, Στ.Πανταζή, Παρχαρίδου 3, Σιόρδα 1, Σουμτάκη.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Ρότζιος Γεώργιος): Κοτζαχρήστου 3, Παπαφώτη 5, Καιμακάνη, Ντερβίσι 5, Κυριακίδου 2, Αχμέτι, Αλαίτση 2, Μισιρλή 3, Μαργκιόκα, Ψαρρά, Κώστα, Τσαρνούχα, Τζιάτζιου.

Δίλεπτα 3-2. Πέναλτι 6/6-1/3.