Πέρασαν από το Αμύνταιο τα κορίτσια του Φιλίππου Βέροιας

Εκτός έδρας νίκη, με 32-34, πανηγύρισε ο Φίλιππος Βέροιας επί των Ελπίδων Αμυνταίου, στο πλαίσιο της 9ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α' φάσης της Α2 Γυναικών (2ος όμιλος - Β' υποόμιλος).

Η ομάδα της Ημαθίας κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα στο 25ο λεπτό, ενώ έως τότε το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 13-16. Στην επανάληψη, ο Φίλιππος βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με έξι τέρματα (20-26) διαφορά στο 45ο λεπτό, οι Ελπίδες πλησίασαν σε απόσταση... αναπνοής, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε (29-30), όμως η φιλοξενούμενη ομάδα διατήρησε τα ηνία και κυριάρχησε.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 32-34

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 8-8, 10-9, 11-12, 13-16 (ημίχρονο), 15-20, 19-23, 20-26, 25-28, 29-30, 32-34

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ: Αντωνιάδου, Βασιλείου, Ελευθεράκη, Ηλεκτρίδου, Κακλίδου, Καπετανοπούλου 11, Κουτσουρίδου Α. 1, Κουτσουρίδου Σ., Μίτις 2, Μπουρή, Ντίνα 6, Πανταζή Π. 1, Πανταζή Σ. 6, Παρχαρίδου 5

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Δημητρίου 2, Τσαγκερά, Σιώπη, Γιαννοπούλου 10, Σιαράψη 1, Βακαλφώτη 1, Θεοδωρίδου 2, Νικολοπούλου 5, Καραμήτσου, Παπαδοπούλου 5, Παναγιωτίδου, Παπά, Καραγιαννοπούλου 5, Γερουλίδου, Γιακουμάκου, Σαρηγιαννίδου 3

Διαιτητές: Πήτας-Αγγελίδης, Δίλεπτα: 0-1, Πέναλτι: 2/2-4/4

Πηγή: greekhandball.com