Δεν τα κατάφερε η ΒΕΡΟΙΑ 2017 - Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε για τρίτη διαδοχική σεζόν το νταμπλ και πανηγυρίζει, επιπλέον, το τέταρτο Πρωτάθλημα της ιστορίας του γυναικείου τμήματός του στο χάντμπολ. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε ξανά (22-28) της Βέροιας 2017, αυτή την φορά στην πρωτεύουσα της Ημαθίας, στον δεύτερο τελικό της Α1 Γυναικών.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, οι Ασπρόμαυροι ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό και στο 8ο λεπτό βρίσκονταν με 1-6 μπροστά στο σκορ. Στο 15ο λεπτό, η γηπεδούχος ομάδα μείωσε στο 1 τέρμα διαφορά (6-7), όμως ο ΠΑΟΚ, που δεν έχασε σε κανένα σημείο του ματς το προβάδισμα, έβρισκε λύσεις και δεν επέτρεψε στην Βέροια 2017 να πλησιάσει ξανά στο 1 τέρμα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-14.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ πέτυχε διαφορά ακόμα και 8 τερμάτων στο 36ο (11-19) και στο 37ο λεπτό (12-20), αλλά η ομάδα της Ημαθίας κατάφερε να μειώσει στα 3 γκολ (20-23) στο 51ο λεπτό. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και το τελικό 22-28 οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην κατάκτηση ενός ακόμη τροπαίου.

Σημειώνεται ότι πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, η πρώτη σέντρα της οποίας καθυστέρησε περίπου 20 λεπτά εξαιτίας τεχνικού προβλήματος της ΕΡΤ, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του ιδιοκτήτη της Βέροιας 2017, Γιάννη Χασιώτη. Τα μέλη της ομάδας της Ημαθίας, επιπλέον, φορούσαν γι' αυτόν τον λόγο, όπως και στον πρώτο τελικό, μαύρα περιβραχιόνια.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 - ΠΑΟΚ 22-28

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-6, 4-7, 7-9, 8-12, 10-14 (ημίχρονο), 11-18, 13-20, 16-21, 18-22, 22-28

ΒΕΡΟΙΑ 2017: Κερλίδη 4, Εμμανουηλίδου 5, Τζούρισιτς 3, Καραμπατζάκη, Ζενέλι 2, Κωστοπούλου, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα, Λύτρα, Νούσια 2, Βασιλειάδου 2, Νταβίντοβιτς 4

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 9, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 3, Κουκμίση 2, Στογιάνοβιτς, Σεβδίλη 1, Κατσούνη, Νίκολιτς 2, Καραχαρίση, Γιοβανόφσκα 3, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 5, Μπελέσκα 3

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Πατιός, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 1/2-2/3