Έχασε από τον ΠΑΟΚ η ΒΕΡΟΙΑ 2017 - Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γ. Χασιώτη

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών έκανε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 32-18 της ΒΕΡΟΙΑΣ 2017, στην Μίκρα.

Οι δύο ομάδες θα κοντραριστούν ξανά την προσεχή Κυριακή (27/06) και αν ο Δικέφαλος του Βορρά επικρατήσει και πάλι, τότε θα πανηγυρίσει τον τίτλο. Διαφορετικά, θα λάβει χώρα και 3η αναμέτρηση (σ.σ. απαιτούνται δύο νίκες για την κατάκτηση του τροπαίου) την 1η Ιουλίου.

Πριν από την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του Γιάννη Χασιώτη, του ιδιοκτήτη της ΒΕΡΟΙΑΣ 2017 που έφυγε από την ζωή στις 16/06, σε ηλικία 38 ετών. Τα μέλη της ομάδας της Ημαθίας, μάλιστα, φορούσαν μαύρα περιβραχιόνια, τα οποία ανέγραφαν την ημερομηνία του θανάτου του χρηματοδότη και Προέδρου της ΒΕΡΟΙΑΣ 2017.

Έως το 22ο λεπτό οι δύο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ, όμως από το 11-8 και μετά ο ΠΑΟΚ άρχισε να επιβάλλει τον ρυθμό του και να «χτίζει» διαφορά. Οι φιλοξενούμενες σκόραραν, στο 29ο λεπτό, έπειτα από 13 λεπτά και με το τέρμα της Τζούρισιτς μείωσαν σε 14-9. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-10.

Στην επανάληψη, οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ΒΕΡΟΙΑ 2017 και με σωστή διαχείριση και επιλογές έφτασαν στην νίκη.

ΠΑΟΚ - ΒΕΡΟΙΑ 2017 32-18

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 7-6, 8-8, 11-8, 15-10 (ημίχρονο), 16-11, 18-11, 21-15, 24-16, 27-18, 32-18

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση 1, Μπελέσκα 1, Στογιάνοβιτς 1, Σεβδίλη 1, Κατσούνη, Νίκολιτς 12, Καραχαρίση 1, Γιοβανόφσκα 2, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 4

ΒΕΡΟΙΑ 2017: Κερλίδη 4, Εμμανουηλίδου 1, Τζούρισιτς 1, Καραμπατζάκη, Ζένελι 4, Κωστοπούλου 1, Ανδρονικίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Κάμπα, Λύτρα, Νούσια 1, Βασιλειάδου 4, Νταβίντοβιτς 2

Διαιτητές: Nάσκος - Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 2/3-1/2