Έχασε από τον ΠΑΟΚ και αποκλείστηκε από τον τελικό ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Στον τελικό του Κυπέλλου Ανδρών, που θα διεξαχθεί αύριο (23/05, 16:00, ΕΡΤ3), προκρίθηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επιβλήθηκε του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας με 34-26.

Ο Δικέφαλος του Βορρά, που έχει συμμετάσχει σε 4 τελικούς και μετράει 3 τρόπαια, θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε νωρίτερα του Διομήδη Άργους.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν... γκολ γκολ στα πρώτα 5 λεπτά της αναμέτρησης και στην συνέχεια, λίγο πριν συμπληρωθεί το 5ο λεπτό, ο Φίλιππος πήρε το προβάδισμα το οποίο, μάλιστα, αύξησε στα 2 γκολ διαφορά αμέσως μετά (3-5).

Στο 10ο λεπτό, το σύνολο της Ημαθίας προηγούνταν με 5-7, όμως ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 7-7 και έκτοτε δεν βρέθηκε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ. Ο Στογιάνοβιτς, που πραγματοποίησε, όπως και ο Σεϊρεκίδης, πολύ καλή εμφάνιση, έβαλε σε θέση οδηγού τους Θεσσαλονικείς χάρη στο τέρμα που σημείωσε (8-7) και ακολούθως η διαφορά διευρύνθηκε. Στο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα 4 τερμάτων (16-12).

Στο 38ο λεπτό, ο Φίλιππος πλησίασε στο 1 τέρμα διαφορά (18-17) και το ίδιο έκανε και αργότερα (19-18). Ωστόσο, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει ή να ανακτήσει το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο σκορ, μετά από εκείνο το σημείο και παρά τα 9 γκολ του Κωστακίδη και τα 8 του Τριανταφυλλίδη, ο Φίλιππος δεν πέτυχε θετικό αποτέλεσμα.

ΠΑΟΚ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 34-26

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 9-7, 11-8, 14-10, 16-12 (ημίχρονο), 17-14, 19-17, 24-19, 28-19, 31-24, 34-26

ΠΑΟΚ: Τσαναξίδης 3, Μέντουριτς 1, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Στογιάνοβιτς 7, Σεϊρεκίδης 7, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 3, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης 1, Κυριακίδης, Παπαγιώτας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Παπαγιάννης, Κακαφίκας, Καραγιοβάνης, Στανκίδης, Κωστακίδης 9, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Τριανταφυλλίδης 8, Μούγιτς 2, Φιλόσογλου Κ., Τσαμήτρος, Φιλόσογλου Β. 3, Μπαλτατζής 2, Σόφρανατς 1, Πετρομελίδης

Διαιτητές: Kινατσίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 2/2-5/6