Πάλεψε αλλά έχασε από τον Π.Α.Ο.Κ. ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στον ΠΑΟΚ ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Βέροιας, ο οποίος γνώρισε την εντός έδρας ήττα με σκορ 29-32 στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της Handball Premier με 32-29.

Οι γηπεδούχοι, παρότι είχαν τις ευκαιρίες στο παιχνίδι για να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα, εντούτοις προδόθηκαν από την πολύ κακή διαχείριση στις περιπτώσεις με παίκτη παραπάνω, σε συνδυασμό με την πολύ καλή επιθετική άμυνα του ΠΑΟΚ. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Φίλιππος δέχθηκε πολλά τέρματα, ακόμα και όταν είχε δύο παίκτες παραπάνω.

Εξαιρετικό ματς για τον Φίλιππο έκανε ο Ουκρανός τερματοφύλακας Κριούτσκοφ με άξιους συμπαραστάτες Κωστακίδη (9 γκολ), Παπαδόπουλο (4 γκολ) και Φιλόσογλου (4 γκολ), ενώ για τον ΠΑΟΚ καλή παρουσία είχε ο Γκίγκοφ, ενώ μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Στογιάνοβιτς (9 γκολ).

Στο πρώτο ημίχρονο το 7-7 στο 13’ έγινε 7-11 στο 20’, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με +5 (16-11) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η αλλαγή προσώπων που επιχείρησε ο τεχνικός του Φιλίππου, Κώστας Τούτσης, λειτούργησε θετικά και η εικόνα των Βεροιωτών άλλαξε. Ο Σταύρος Παπαδόπουλος πέρασε σε θέση αριστερού εξτρέμ με τον Παντελή Κωστακίδη να αγωνίζεται ως δεξιός ίντερ αντί του Χάρη Μπαλτατζή, ο οποίος τοποθετήθηκε στο δεξί εξτρέμ. Με αυτό το σχήμα και τον Κριούτσκοφ να κάνει μεγάλο παιχνίδι (με 4 επεμβάσεις σε πέναλτι) ο Φίλιππος μάζεψε τη διαφορά, μειώνοντας σε 23-24 στο 48’ (από 17-22 στο 41’) και το ματς ξαναέγινε ντέρμπι.

Στο 28-29 (57’) ο Κωστακίδης νικήθηκε από τον Άρσιτς σε τετ-α-τετ με τον Παπαβασίλη να σκοράρει στην ακριβώς επόμενη φάση για το 28-30 στο 57:30. Ο παίκτης του Φιλίππου μείωσε σε 29-30 στο 58:25 με τον Κριούτσκοφ να σταματάει πέναλτι του Σεϊρεκίδη στο 59’, αλλά οι γηπεδούχοι έχασαν την επόμενη επίθεση, δίνοντας στην ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να «τελειώσει» το παιχνίδι, πράγμα που έγινε στο 59:43 όταν ο Στογιάνοβιτς με σουτ από την περιφέρεια έκανε το 29-31. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άρσιτς στην εκπνοή με γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο σε κενή εστία.

Δηλώσεις του Κώστα Τούτση

«Κάναμε μεγάλη προσπάθεια από το 2ο κομμάτι του 1ου ημίχρονου. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο συγκεντρωμένος και πιο έτοιμος και αυτό φαινόταν και στις προσωπικές μονομαχίες.  Προσπάθησα να δώσω ψυχολογία. Αν καταφέρναμε να αλλάξουμε την ψυχολογία μπορούσαμε να γυρίσουμε το ματς. Κάναμε κάποιες αλλαγές. Προσπάθησα να βρω ένα σχήμα να τρέξει πιο γρήγορα τη μπάλα. Ο ΠΑΟΚ άφηνε χώρο. Στο 2ο ημίχρονο είχε άλλη ροη το παιχνίδι. Κάναμε προσπάθεια στο τέλος. Δυστυχώς ήμασταν άστοχοι στο τετ-α-τετ. Δεν πήραμε το ριμπάουντ. Κάναμε σοβαρή προσπάθεια κόντρα στην πιο ποιοτική ομάδα του ομίλου. Τα παιδιά δείχνουν ότι είναι σε καλή κατάσταση. Δυστυχώς αυτά συμβαίνουν, αλλά πιστεύω ότι με ανάλογη συνέχεια θα τα πάμε καλύτερα», δήλωσε στο e-handball.gr ο τεχνικός του Φιλίππου, Κώστας Τούτσης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΠΑΟΚ 29-32

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-6, 7-8, 9-12, 10-13, 11-16 (Ημχ), 15-18, 17-22, 20-23, 24-25, 26-28, 29-32

Φίλιππος Βέροιας (Τούτσης): Αρβανιτίδης, Κωστακίδης 9, Φιλόσογλου 4, Μπαλτατζής 2, Κριούτσκοφ, Παπαδόπουλος 4, Κουκουτσίδης 2, Τριανταφυλλίδης 3, Στανκίδης, Ρίζος, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τακαφίκας, Σόφρανατς 4, Μούγιτς 1, Καραγιοβάνης

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Άρσιτς 1,  Παπαβασίλης 3, Νικολαϊδης 1, Γιορανίδης, Παλάσκας 6, Τσαναξίδης 1, Μέντουριτς 3, Λιάπης 3, Αποστόλου 1, Κυριακίδης, Στογιάνοβιτς 9, Σεϊρεκίδης 4, Καραγκιοζόπουλος 1, Τζωρτζίνης, Καβουσανάκης

Διαιτητές: Λινάρδος / Νικολαΐδης Δίλεπτα: 7/9 Πέναλτι: 4/5 – 3/5