Έσωσε στο τέλος την... παρτίδα ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ!

Ο Φίλιππος Βέροιας... έσωσε την παρτίδα στα τελευταία δευτερόλεπτα της εντός έδρας εξ αναβολής για την 1η αγωνιστική της Handball Premier αναμέτρησής του με αντίπαλο την Πυλαία, που έληξε 28-28.

Η ομάδα της Ημαθίας ήταν ιδιαίτερα δυναμική στα πρώτα είκοσι λεπτά του αγώνα, στα οποία οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν βρει ακόμη τα πατήματά τους. Βρέθηκε, μάλιστα, να προηγείται ακόμα και με έξι γκολ διαφορά (11-5), γύρω στο 15ο λεπτό. Ωστόσο, η Πυλαία ανέκαμψε και «έκλεισε» την... ψαλίδα, ισοφαρίζοντας (12-12), έτσι, για πρώτη φορά περίπου στο 26ο λεπτό.

Από τα τέλη του πρώτου μέρους έως και το 45ο λεπτό, οι δύο ομάδες πήγαιναν... χέρι χέρι. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, πέτυχαν να πάρουν... κεφάλι στο σκορ και να «ανοιχθούν» με τρία τέρματα διαφορά (20-23), γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό του Φιλίππου, Κώστα Τούτση, να πάρει τάιμ άουτ. Η Πυλαία συνέχισε, παρ' όλα αυτά, να έχει το προβάδισμα.

Στα δύο τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, το σύνολο του Γιώργου Καρασαββίδη δεν μπόρεσε να λειτουργήσει αποτελεσματικά στα ανασταλτικά του καθήκοντα, και ο Φίλιππος, που σημείωσε τρία διαδοχικά τέρματα, πήρε τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σ' έναν αντίπαλο, ο οποίος έχει θέσει και εκείνος ως στόχο την παραμονή στην κατηγορία.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΥΛΑΙΑ 28-28

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 9-5, 12-8, 12-11, 14-13 (ημίχρονο), 15-16, 18-18, 20-20, 20-23, 24-25, 28-28

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Αρβανιτίδης 1, Κωστακίδης Π. 6, Φιλόσογλου Β. 2, Μπαλτατζής 5, Κουκουτσίδης 4, Παπαδόπουλος 2, Κριούτσκοφ, Φιλόσογλου Κ., Τριανταφυλλίδης 7, Στανκίδης, Ρίζος, Καραγιοβάνης, Πετρομελίδης, Κακαφίκας, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης 1

ΠΥΛΑΙΑ: Ζαφείρης 2, Μπάτζιος 4, Βραχιολίδης, Σουλάνης, Κουκμίσης Ν. 6, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Ορφανουδάκης, Μούγιτς 2, Κωστακίδης 3, Αλεξανδρίδης 1, Παπαγεωργίου 4, Σεβαστίδης 1, Αλατσατιάνος 1, Ελέτα 3, Λασκαρούδης

Διαιτητές: Τσιάνας - Λινάρδος, Δίλεπτα: 3 - 9, Πέναλτι: 3/4 - 4/4

Β. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

«Στο 10:15 λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας της Πυλαίας, Ορφανουδάκης Ανδρέας (...), διότι σε αντεπίθεση-αιφνιδιασμό της αντίπαλης ομάδας, εξήλθε της περιοχής τέρματος και συγκρούστηκε με αθλητή-παίκτη της αντίπαλης ομάδας (...). Το παιχνίδι συνεχίστηκε με ρίψη 7 μ. για την Α' ομάδα. Δεν κρατήθηκε το δελτίο του αθλητή».

Πηγή: greekhandball.com