Το «πάλεψε» η ΒΕΡΟΙΑ 2017 αλλά ηττήθηκε 26-22 από τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο Φιλίππειο της Βέροιας 2017 με 26-22 και συνεχίζει την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα, στο γήπεδο που πριν από περίπου ένα μήνα κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί ένα προβάδισμα της τάξεως των τριών τερμάτων.  Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις επιθετικά και σε συνδυασμό με την καλή του λειτουργία, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 12-8.

Στο δεύτερο μέρος, με δύο γρήγορα τέρματα ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 6 τερμάτων και με σωστές επιθετικές επιλογές, συν την καλή του άμυνα έφτασε τη διαφορά στα 8 τέρματα. Από εκεί και μετά ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε σωστά την διαφορά που απέκτησε και δεν κινδύνευσε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχες ήταν να μειώσουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά και να φτάσουν στο τελικό 26-22.

ΒΕΡΟΙΑ 2017 – ΠΑΟΚ MATECO 22-26

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 4-7, 6-9, 7-10, 8-12 (ημχ.) 11-16, 13-18, 14-20, 16-23, 17-24, 22-26

ΒΕΡΟΙΑ 2017 (Σταυρούλα Ψωμιάδου): Τσαουσίδου 1, Τζούρισιτς 2, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 5, Καραχαρίση 5, Μπασμά, Δελησάββα, Τσιτλακίδου, Γεωργιάδου, Χοτοκουρίδου, Βασιλειάδου 4, Μάστακα 3, Κερλίδη 2, Τηλαβερίδου.

ΠΑΟΚ MATECO (Δημήτρης Πελεκίδης): Παναγιωτίδου 1, Χατζηπαρασίδου 5, Μούρνου, Ματαρώνα, Καμπόιμ, Νίκολιτς, Φερφόλια 5, Κατσούνη, Ζήση, Κρίτζαλη, Γκάτζιου 9, Σαμολαδά 1, Ζυγούρα 5, Βαφειάδου, Μεντεσίδου.

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 0/2-2/5