Έχασε στην Έδεσσα από τον Αερωπό ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Την ήττα με σκορ 26-21 γνώρισε η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην Έδεσσα από τον τοπικό Αερωπό, στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής για την Handball Premier.

Να σημειωθεί ότι οι "ερυθρόλευκοι" είχαν για πρώτη φορά στον πάγκο τους τον Ευθύμη Πιπελίδη.

Αγωνιστικά, μετά το πρώτο τέταρτο όπου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, δέχτηκαν μόλις 1 τέρμα σε 13 λεπτά, κάνοντας ενα επι μέρους σκορ 5-1 και μετέτρεψαν το 6-6 του 17' σε 11-7 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ανάλογη η εικόνα και στην επανάληψη, με τον Αερωπό να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα, φτάνοντας το προβάδισμα του για πρώτη φορά στα 8 τέρματα στο 40' με τέρμα του Κράλλη, που έκανε το 17-9.

Η διαφορά συνέχισε να παραμένει μέχρι το 56' (25-17), με τον ΦΙΛΙΠΠΟ να μειώνει στο τέλος σε 26-21 που ήταν και το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κεσίδης με 6 γκολ, ενώ για τους Βεροιώτες ο Τσαμουρίδης με 4 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-3, 5-5, 6-6, 9-6, 11-7 (ημχ), 13-8, 17-9, 21-13, 23-15, 24-16, 26-21

Διαιτητές: Κατσίκης – Μηχαηλίδης  Δίλεπτα: 4-5 Πέναλτι: 0/0 – 2/5

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβαράς, Μαυρόπουλος, Μαυρολουδάκης 1, Λάππας, Τζουβαράς Φ 4, Κράλλης 5, Μισιρλίδης, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 4, Μπάρμπας, Μησαηλίδης 2, Κεσίδης 6, Κυριακού 4, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Φίλιππος Βέροιας (Πιπελίδης): Τζιμπούλας, Ταραμονλής, Παντελίδης 2, Χαραλαμπίδης 2, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τσαμουρίδης 4, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 2, Μαυρόπουλος, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Παπαδόπουλος Σ. 3, Φιλόσογλου.