Υποτάχθηκε στην Α.Ε.Κ. ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

«Φυσιολογική» ήττα με σκορ 30-24 γνώρισε η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από την ΑΕΚ στην Αθήνα, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και γρήγορα προηγήθηκαν με 1-4 και 2-5, αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 6-6 στο 13ο λεπτό.

Η ομάδα του Χρήστου Τζουβάρα δεν το έβαλε κάτω και ξαναπήρε το προβάδισμα στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα την υπέρ της διαφορά στα 5 τέρματα (9-14) στο 24’!

Με ένα σερί 4-0 οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν στο ένα γκολ, ενώ η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Βεροιώτες να προηγούνται με 14-15.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές και να παίρνουν αρχικά μια διαφορά στο σκορ που κυμαινόταν από τα 2 έως τα 4 τέρματα.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν φανερή, με τους παίκτες της ΑΕΚ να πατάνε… γκάζι μετά το 40' και να ξεφεύγουν ακόμα περισσότερο στο σκορ, φτάνοντας χωρίς δυσκολία στο τελικό 30-24.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-6, 6-7, 7-10, 10-14, 14-15 (ημχ.), 17-17, 21-17, 24-17, 25-19, 28-21, 30-24

Α.Ε.Κ. (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 9, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 3, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 5, Νικολαϊδης, Τσακνής, Συγγάρης, Σανίκης 2, Αλβανός 10, Καρυπίδης 1, Τσαούσης 2, Παπαδιονυσίου 3, Χερουβείμ.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Τάσος Χατζηπαρασίδης): Τσιρογιάννης, Παντελίδης, Αρβανιτίδης 1, Μιχαηλίδης, Δομπρής 4, Μπαντής Γ. 1, Μπαντής Δ. 4, Ζλατάνος, Κορωνάς, Δραγκόλας, Ζευγαρόπουλος 2, Κωστακίδης Θ., Πλάβοβιτς 7, Ντόβας, Παπαδόπουλος 5.

Διαιτητές: Τσάμος- Φωκίτης, δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 5/7-2/2