Έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Το αήττητο του Ολυμπιακού έσπασε το Σάββατο ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ που επικράτησε με 27-25. Έτσι στην Βέροια σταμάτησε το αήττητο σερί του Ολυμπιακού στην Handball Premier, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Φίλιππος έδειξε πως θα είναι ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος για τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Η ομάδα της Βέροιας ήταν σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ και κατάφερε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ της 15-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος μπήκε και πάλι δυνατά και στο 34′ ήταν μπροστά με έξι τέρματα (19-13). Ο Ολυμπιακός ωστόσο ανέβασε την αποδοσή του και όχι μόνο κατάφερε να μειώσει την διαφορά, αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ στο 45′ με 21-20.

Στο 50′ του αγώνα και ενώ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ με 24-21, ο Φίλιππος ξεκίνησε την αντεπίθεσή του και με τέσσερα σερί τέρματα, πήρε και πάλι το προβάδισμα με 25-24.

Στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Φίλιππο να πετυχαίνει δύο μαζεμένα με Αποστολίδη, Χαραλαμπίδη και τον Ολυμπιακό το μόνο που να καταφέρνει είναι να μειώσει με τον Κωστακίδη στο τελικό 27-26 υπέρ του Φιλίππου.

Με τη νίκη του αυτή ο Φίλιππος έφτασε στους 20 βαθμους, ενώ ο  πρωτοπόρος αλλά όχι αήττητος πλέον Ολυμπιακός παρέμεινε στους 36.

Πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-6, 10-8, 13-9, 15-12 (ημ) 19-13, 19-13, 20-17, 20-20, 25-25, 27-26