Πήρε βαθμό στο φινάλε ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ στον Βύρωνα

Τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας πήρε η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην σημερινή εμβόλιμη 16η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 20-20 στον Βύρωνα με αντίπαλο την τοπική Αναγέννηση, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με δύο τέρματα του Δραγκόλα από θέση δεξιού εξτρέμ στο 59:06 και στο 59:43!

Οι Βεροιώτες εκμεταλλεύτηκαν στα τελευταία λεπτά την αριθμητική τους υπεροχή (για 15 δεύτερα η Αναγέννηση έπαιζε με 4 παίκτες γηπέδου και για 1:45 με 5 παίκτες) και κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Προηγουμένως η Αναγέννηση είχε κάνει μεγάλη ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει 7-13 στο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 8-2 ισοφάρισε 15-15 στο 45', ενώ στο 57' προηγήθηκε με 19-17 και στο 58:50 με 20-18 με τέρμα του Χάλαρη.

Η Αναγέννηση έφτασε τους 10 βαθμούς στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ έπιασε τους 8, αυξάνοντας και πάλι την διαφορά του από την 11η ΧΑΝΘ στο +2.

Να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο έσκισε το φρύδι του και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο ο Παναγιώτης Στούμπης των γηπεδούχων!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-2, 4-4, 5-8, 6-10, 7-13 (ημχ.), 8-13, 12-14, 15-15, 17-16, 17-17, 20-20

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Στούμπης Π., Βασιλόπουλος 1, Αργυράκης, Φάμπατς 3, Τσεύλικος 1, Χριστοδούλου, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης,. Αγγελής, Μυλωνάς 6, Ζέκιος, Χάλαρης 7, Βλαχοθανάσης, Χατζηκωνσταντίνου.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Πιστουίδης, Κωστακίδης Π. 4, Τσιρογιάννης, Αρβανιτίδης, Δομπρής 1, Μιχαηλίδης, Μπαντής Γ., Μπαντής Δ. 2, Ζλατάνος, Κορωνάς, Δραγκόλας 7, Ζευγαρόπουλος, Κωστακίδης Α., Πάβλοβιτς, Ντόβας, Παπαδόπουλος 6.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Κουτσός, Κόκκινες: 58:54 Βασιλόπουλος (για επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε δελτίο), 60' Μπαντής (παρεμπόδιση ρήψης, κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 2-6, πέναλτι: 5/6-0/2.