Με αντεπίθεση στην επανάληψη ο Ζαφειράκης Ν. πέρασε από την έδρα του Μακεδονικού

Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Ζαφειράκη Νάουσας καθώς μετά από καλή εμφάνιση και ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μέρος πέρασε από την έδρα του Μακεδονικού στη Θεσσαλονίκη με 25-29, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και μετά τον αρχικό αιφνιδιασμό των Ναουσαίων που προηγήθηκαν με 2-4 στο 5', οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα και πέρασαν μπροστά με 7-6 στο 15'. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και ο Μακεδονικός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά με δυο τέρματα 13-11.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα και με υπομονή στην επίθεση κατάφεραν γρήγορα να πάρουν και πάλι το προβάδισμα. Ξέφυγαν με 16-19 στο 40' και έφτασαν στο 19-24 στο 50', έχοντας τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στα τελευταία 10 λεπτά οι παίκτες των Γιούπη-Πρωτογέρη διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους σκορ και χωρίς να κινδυνεύσουν ιδιαίτερα έφτασαν στο τελικό 25-29, πήραν τους πρώτους τους δυο βαθμούς και ξεκίνησαν ιδανικά το φετινό πρωτάθλημα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Θεοδορόπουλος με 7 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν οι Ρότζιος και Παντελίδης με 4.

Πεντάλεπτα:  2-4, 5-5, 7-6, 9-7, 12-9, 13-11, 14-16, 16-19, 19-22, 19-24, 21-26, 25-29

Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης

Δίλεπτες: 4-4, Πέναλτι: 1/2-3/3

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Κεχαγιάς): Τσινασλανίδης, Ορφανουδάκης, Πίνο 3, Μποσνακίδης 1, Ρωμανίδης 2, Θωμαΐδης 3, Κοπαΐδης 1, Γιαννακόπουλος 1, Αραμπατζής 1, Κωνσταντινούδης 1, Μέλλιος 1, Παλαιστής, Μπεϊλής, Τράινος 4, Λυμπούδης, Βότσης 7.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 2, Πίτος 1, Διδασκάλου, Πετρίδης 3, Ρότζιος 4, Τζουβάρας 2, Κορωνάς, Αρβανιτίδης 2, Παντελίδης 4, Νικολαΐδης, Δεληχρήστος, Τσιγαρίδας 3, Μαυροδουλάκης 1, Μπουμπουλέντρας, Κορωνάς Θωμ., Θεοδορόπουλος 7. ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ