Αγχώθηκε αλλά κέρδισε τον Άρη Νίκαιας ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση ο Φίλιππος νίκησε με 25-22 τον ουραγό Άρη Νίκαιας στην έδρα του και πρόσθεσε ακόμη δυο βαθμούς στο ενεργητικό του, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών.

Έτσι οι ''ερυθρόλευκοι'' συνεχίζουν να κυνηγούν την προνομιούχο τέταρτη θέση και αν το ερχόμενο Σάββατο φύγουν νικητές από την έδρα του Αερωπού στην Έδεσσα, θα υποδεχτούν τον ΠΑΟΚ με όλα τα ενδεχόμενα να είναι ανοιχτά.

Αγωνιστικά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-1 στο 5' και 8-3 στο 15', δείχνοντας πως θα έχουν εύκολο απόγευμα.

Σταδιακά ωστόσο άρχισαν να χάνουν την συγκέντρωση τους και με κακές επιλογές στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν την διαφορά, 12-9 στο 25'.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Φίλιππο να βρίσκεται μπροστά με τρία τέρματα, 13-10.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Σεϊρεκίδη ανέβασαν και πάλι τον δείκτη του σκορ στο 17-14 στο 40' και 19-14 στο 45', δίνοντας την εντύπωση πως θα καθαρίσουν την υπόθεση νίκη.

Οι παίκτες του Άρη όμως αντέδρασαν στα επόμενα λεπτά και μείωσαν σε 21-20 στο 52', βάζοντας παράλληλα ''φωτιά'' στο παιχνίδι.

Ο Δομπρής απάντησε γρήγορα και έκανε το 24-22 στο 54' και έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους.

Με καλή άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο οι ''ερυθρόλευκοι'' μπόρεσαν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους και έφτασαν έστω και δύσκολα στο τελικό 25-22, που τους χάρισε δυο σημαντικούς βαθμούς.

Πεντάλεπτα:  4-1, 5-2, 8-3, 11-6, 12-9, 13-10, 15-11, 17-14, 19-14, 21-17, 22-20, 25-22

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Καζαντζίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 4, Κύρτσιος, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 1, Τριανταφυλλίδης 2, Μπουκοβίνας, Κόντης 1, Κουκουτσίδης, Αποστολίδης 2, Μπαλτατζής 1, Τριανταφυλλίδης, Βραζάλιτσα 3, Παπαδόπουλος 5, Ζούλφιτς 6.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Κολιουλης 2, Μπελεχρης, Αθανασίου, Γρηγοράκης 3, Μουλιάτος 2, Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας 2, Φωτίου, Δημητρόπουλος, Milner, Γκουλε 2, Ρασπιτσος, Χαρμπής, Γραμματικόπουλος 3, Χατζηκωνσταντίνου 5.