Ήττα στις λεπτομέρειες για τα κορίτσια του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στα Γιαννιτσά

Ακόμη μια καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας και λίγο έλειψε να φύγουν μ' ένα θετικό αποτέλεσμα από την έδρα των Γιαννιτσών, λύγισαν όμως στα τελευταία λεπτά και γνώρισαν την ήττα με 23-20, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας γυναικών.

Οι άμυνες είχαν τον κυρίαρχο ρόλο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 3-2 στο 10'.   Στη συνέχεια μάλιστα τα κορίτσια των Γιαννιτσών κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκαν με 10-6 στο 20', ενώ πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 3 τέρματα (12-9).  Στην επανάληψη οι ''ερυθρόλευκες'' έδειξαν να ξυπνάνε και μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι, μειώνοντας γρήγορα σε 13-12 στο 35'. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν ακριβώς στον ίδιο ρυθμό με τις γηπεδούχες να προηγούνται με 16-15 στο 45' και 17-16 στο 50'.

Ωστόσο οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα δεν είχαν καθαρό μυαλό, ενώ παράλληλα φάνηκε να μένουν από δυνάμεις, με αποτέλεσμα η ομάδα των Γιαννιτσών να εκμεταλλευτεί την συγκεκριμένη κατάσταση και να προηγηθεί με 21-18 στο 55'. Στο τελευταίο πεντάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό με τις γηπεδούχες να φτάνουν στην κατάκτηση των δυο βαθμών της νίκης με τελικό σκορ 23-20.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 13ης αγωνιστικής, η Κυπελλούχος Νέα Ιωνία πέρασε εύκολα από την Φλώρινα με 21-33, ενώ η Άρτα δυσκολεύτηκε απέναντι στο Πανόραμα, επικράτησε όμως τελικά με 24-28. Σημαντικούς βαθμούς στη μάχη που δίνει για την παραμονή του πήρε ο Αμύντας στην έδρα της ουραγού Πτολεμαϊδας, καθώς κέρδισε με 27-36.

Πεντάλεπτα: 2-0, 3-2, 7-4, 10-6, 11-7, 12-9, 13-12, 16-13, 16-15, 17-16, 21-18, 23-20

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος

Δίλεπτες: 6-6, Πέναλτι: 5/6-6/7

Κόκκινες: 40:13 Αναστασίου - 59:09 Νούσια (αμφότερες για τρεις δίλεπτες αποβολές)

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ (Ταρινίδης): Αναστασίου 4, Παρασκευαϊδου, Τρελλοπούλου, Ρουσοπούλου, Ανδρίτσου 8, Ζιάκα 4, Φράγκου 2, Τροχίδου Χ. 2, Μαυροπούλου, Κεχαγιά, Παντσαρτζή, Ντιμτσούδη 1, Τροχίδου Ε. 2, Σπυρίδου, Παπαδοπούλου Γ., Παπαδοπούλου Ι.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Νάτσο, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Γεωργιάδου Α. 1, Παπαδοπούλου 4, Γεωργιάδου Κ., Καραχαρίση 4, Θεοδοσοπούλου Β., Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 2, Θεοδοσοπούλου Σ., Νούσια 7, Ματαρώνα, Στεφανίδου 2, Ζαγκλιβέρη.