Μίλησε η καρδιά του Πρωταθλητή

Σπουδαία εμφάνιση για τον ΦΙΛΙΠΠΟ και νίκη επί της ΑΕΚ με 23-27 στην Αθήνα

Την κατάλληλη στιγμή φαίνεται πως οι παίκτες του Φίλιππου Βέροιας βρήκαν τη φόρμα τους και μετά από εξαιρετική παρουσία επιβλήθηκαν εκτός έδρας της ΑΕΚ με 23-27, στο πλαίσιο της 16η αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' γνώριζαν πως βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και πως δεν είχαν περιθώρια για νέες απώλειες αν θέλουν να προλάβουν το τρένο της πρώτης τετράδας.

Έτσι μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ, έμειναν κοντά στο σκορ, δεν πτοήθηκαν ακόμη κι όταν η ΑΕΚ πήρε διαφορά 4 τερμάτων (12-8) και με καταπληκτική άμυνα στα τελευταία λεπτά έφτασαν στην κατάκτηση των δυο πολύτιμων βαθμών.

Μάλιστα μετά τη νίκη του Δικέα επί του ΠΑΟΚ με 21-22 στη Θεσσαλονίκη, μείωσαν την διαφορά από την τέταρτη θέση στους δυο βαθμούς, με τον Φίλιππο να έχει πλέον 19 ενώ ΠΑΟΚ και ΑΕΚ έμειναν στους 21.

Αγωνιστικά οι Βεροιώτες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 0-2 στο 2' , οι παίκτες της ΑΕΚ όμως απάντησαν γρήγορα και πέρασαν μπροστά με 4-3 στο 8'.

Συνεχίζοντας να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8-5 στο 17' και παρά την άμεση επιστροφή των ''ερυθρόλευκων'' που μείωσαν σε 9-8 στο 22', με σερί 3-0 έφτασαν στο 12-8 στο 25' και πήραν την μεγαλύτερη διαφορά τους στην αναμέτρηση.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα δυο τερμάτων (13-11).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 13-12 στο 32', οι ''κιτρινόμαυροι'' όμως ανέβασαν και πάλι το δείκτη του σκορ 15-12 στο 34'.

Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σεϊρεκίδη πίεσαν, ''έκλεισαν'' τους χώρους στην άμυνα τους και ανάγκασαν τους γηπεδούχους σε συνεχόμενα λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση.

Έτσι με υπομονή αρχικά ισοφάρισαν 16-16 στο 41', ενώ μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα όταν και προηγήθηκαν με 0-2, πήραν και πάλι το προβάδισμα με 19-20 στο 50'.

Η ΑΕΚ ισοφάρισε 21-21 στο 51' και όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε σ' ένα φινάλε θρίλερ.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' ωστόσο είχαν διαφορετική γνώμη. Με άμυνα για σεμινάριο κράτησαν τους γηπεδούχους χωρίς σκορ για αρκετά λεπτά και με σερί 0-4 έφτασαν στο 21-25 στο 56' και αγκάλιασαν τη νίκη.

Οι παίκτες του Τούτση μείωσαν 23-25 στο 58' , οι Βεροιώτες όμως δεν έδωσαν περαιτέρω δικαιώματα, έφτασαν στο τελικό 23-27, παίρνοντας δυο σημαντικούς βαθμούς και επιστρέφοντας παράλληλα για τα καλά στην διεκδίκηση της τέταρτης θέσης.

Πεντάλεπτα:  1-3, 4-4, 7-5, 9-7, 12-8, 13-11, 15-13, 16-15, 18-18, 19-20, 21-23, 23-27

Διαιτητές: Μπέτμαν-Τσάκωνας

Δίλεπτες: 4-5, Πέναλτι: 5/5-2/3

Κόκκινη και Μπλε κάρτα: 19:60 Δομπρής (εξύβρισε τους διαιτητές με την φράση: ''Άντε ρε μαλ...'' - το δελτίο κρατήθηκε''

ΑΕΚ (Τούτσης): Νικολαϊδης Χ. 4, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 8, Γεωργιάδης, Μακρυγιάννης, Νικολαϊδης Π. 3, Συγγάρης, Καραστέργιος, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Σταύρου, Βαμβακάς 3, Άντρεγιτς 1, Χόγκας 3, Χρόνης, Αλικάκος.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 3, Δημοσθένους 2, Τσίμπουλας, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Τριανταφυλλίδης Τ. 5, Μπουκοβίνας, Κόντης 1, Κύρτσιος, Αποστολίδης 3, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 5, Παπαδόπουλος 3, Ζούλφιτς 4.