Σημαντικό βήμα παραμονής για τα κορίτσια του ΦΙΛΙΠΠΟΥ

Νίκη ''χρυσάφι'' πέτυχαν τα κορίτσια του Φίλιππου Βέροιας στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού με 21-24, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας γυναικών.

Έτσι οι ''ερυθρόλευκες'' πραγματοποίησαν μεγάλο βήμα όσον αφορά την υπόθεση της παραμονής τους στην μεγάλη κατηγορία, μιας και αποσπάστηκαν 4 βαθμούς από τους ανταγωνιστές τους.

Οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 0-4 στο 6' και 3-7 στο 11', με την ομάδα του Παναιτωλικού να σκοράρει μόνο από το σημείο του πέναλτι. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχες συνήλθαν και μείωσαν σε 7-8 στο 19', όμως οι ''ερυθρόλευκες'' ξέφυγαν και πάλι με 8-12 στο 26' και πήγαν μπροστά στα αποδυτήρια με 12-14 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι παίκτριες του Παναιτωλικού μπήκαν καλύτερα και έφτασαν στην ισοφάριση 15-15 στο 37'. Οι φιλοξενούμενες όμως βρήκαν εκ νέου λύσεις και με σερί 0-3, ξέφυγαν 15-18 στο 45' και 17-20 στο 51'. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού έπαιξαν έξυπνα, δεν έδωσαν δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του ματς και έφτασαν στο τελικό 21-24, που τις χάρισε δυο πολύτιμους βαθμούς, κάνοντας παράλληλα μεγάλο βήμα για την παραμονή στην Α1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της 11ης αγωνιστικής, Νέα Ιωνία και ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισαν δυσκολίες απέναντι σε Γιαννιτσά και Αμύντα και πήραν εύκολες εκτός έδρας νίκες με 25-39 και 17-33 αντίστοιχα. Η Άρτα πέρασε άνετα από την έδρα της Πτολεμαϊδας επικρατώντας με 26-36, ενώ το Πανόραμα ''κλείδωσε'' ουσιαστικά την παραμονή του στην Α1, καθώς επιβλήθηκε της Φλώρινας στη Θεσσαλονίκη με 26-23.

Πεντάλεπτα: 0-3, 3-6, 5-8, 7-8, 8-11, 12-14, 14-15, 15-16, 16-18, 17-19, 18-22, 21-24

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη

Δίλεπτες: 3-7, Πέναλτι: 4/7-1/1

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Ραμόπουλος): Σιάσσου, Κορομηλά 1, Αποστολοπούλου, Σκοτίδα, Δήμου 3, Θεοδώρου, Καρέλα 6, Καγγελάρη 2, Παύλου 1, Χατζηπαρασίδου 8, Κολοβού.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Κερλίδη 1, Νάτσο, Εμμανουηλίδου, Ντόβα, Α. Γεωργιάδου, Παπαδόπουλου 6, Καραχαρίση 5, Β. Θεοδοσοπούλου, Σπυριδοπούλου, Καλμουκίδου 7, Σ. Θεοδοσοπούλου, Νούσια 2, Ματαρώνα 1, Στεφανίδου 2, Ζαγκλιβέρη.