«Γκρέμισε» από την κορυφή την Κέρκυρα ο Ζαφειράκης

Με σπασμένα...φρένα συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία ο Ζαφειράκης, καθώς επικράτησε της Κέρκυρας με 28-24 στη Νάουσα και την ανάγκασε να υποχωρήσει στην δεύτερη θέση, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας.

Έτσι οι γηπεδούχοι πέτυχαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους μέσα στο 2017 και δείχνουν πως είναι σε θέση να παλέψουν ακόμη και για την είσοδο τους στην πρώτη τετράδα, κάτι που πριν από λίγο καιρό έμοιαζε αδύνατο.

Συγκλονιστικός ο κόσμος που κατέκλυσε το δημοτικό γυμναστήριο της Νάουσας και βοήθησε την ομάδα να φτάσει στην σπουδαία επιτυχία.

Στο αγωνιστικό μέρος οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-3 στο 10', ενώ παίζοντας καταπληκτική άμυνα στα επόμενα λεπτά κατάφεραν να πάρουν διαφορά 5 τερμάτων, 12-7 στο 20'.

Χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα διεύρυναν κι άλλο τον δείκτη του σκορ και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 17-9, δείχνοντας πως έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη.

Στην επανάληψη όσο κι αν προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι, οι παίκτες των Γιούπη και Πρωτογέρη κρατούσαν εύκολα διαφορά ασφαλείας, 22-14 στο 45'.

Στα τελευταία λεπτά, παίζοντας έξυπνα και κάνοντας σωστή διαχείριση του χρόνου, έφτασαν μέσα σε αποθέωση στο τελικό 28-24, πετυχαίνοντας παράλληλα την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους.

Πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 9-6, 12-7, 14-8, 17-9, 19-10, 20-13, 22-14, 24-18, 27-21, 28-24

Διαιτητές: Μπουγιάκας-Λιακόπουλος

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης-Πρωτογέρης): Βλάχος 2, Διδασκάλου 9, Πετρίδης 8, Ρότζιος, Τζουβάρας 3, Κορωνάς Κ., Αρβανιτίδης, Παντελίδης 5, Νικολαϊδης, Χαλάτσης, Τσιγαρίδας 1, Δεληχρήστος, Γαλίτης, Κορωνάς Θ., Xhacka.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Ριγανάς-Μιχαλάκης): Ντούρος, Σουλάνης, Κουλούρης, Καραμανλής 4, Παγωνίδης 5, Κολοβός 5, Νάστος 1, Ασμάνογλου, Τσιλιμπάρης, Δελλής 1, Γιούργας 3, Λινάρδος, Δημητρέλλος 5.

Περισσότερα στην ''Κερκίδα της Δευτέρας''. . .

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Κώστας Κάππας