Εύκολο πέρασμα για τον Ζαφειράκη Ν. από τα Ιωάννινα

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη για τον Ζαφειράκη Νάουσας, όπου μετά την Δράμα, πέρασε και από τα Ιωάννινα με το εντυπωσιακό 19-30,  στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 κατηγορίας.

Οι Ναουσαίοι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τις σημαντικές απουσίες των γηπεδούχων και πιάνοντας πολύ καλή απόδοση πρόσθεσαν ακόμη δυο βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και με όπλο τους την άμυνα προηγήθηκαν με 1-4 στο 10' και 2-9 στο 20', θέτοντας παράλληλα τις βάσεις για μια ακόμη σπουδαία επιτυχία.

Χωρίς να χαλαρώσουν πήγαν στα αποδυτήρια με 9 τέρματα διαφορά, 7-16 και έδειξαν πως δύσκολα θα δώσουν δικαίωμα στους γηπεδούχους να τους αμφισβητήσουν.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Ζαφειράκη να έχουν συνεχώς σκορ ασφαλείας, 10-19 στο 40' και 16-23 στο 50'.

Τα τελευταία λεπτά ουσιαστικά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Ναουσαίους να φτάνουν εύκολα στο τελικό 19-30, παίρνοντας παράλληλα την δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους.

Πεντάλεπτα: 1-1, 1-4, 1-8, 2-9, 4-13, 7-16, 8-18, 10-19, 13-21, 16-23, 16-25, 19-30

Διαιτητές: Στεφανίδης-Φωτακίδης

ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Χαρίσης): Φωτιάδης, Ζιώγος, Μόσχος, Νάκος 5, Εξάρχου 1, Μπογάς, Κοσσάρας 3, Τζούκας 3, Βέργος 1, Παϊλας, Γκρουίδης, Εφαπλωματάς, Γεωργίου, Σήτας 4, Κουκουλάρης, Βέλλιος 2.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιούπης): Διδασκάλου 3, Πετρίδης 7, Ρότζιος, Τζουβάρας 6, Κορωνάς Κ., Αρβανιτίδης 1, Παντελίδης 3, Νικολαϊδης, Χαλάτσης, Τσιγαρίδας 4, Δεληχρήστος 5, Γαλίτης 1, Κορωνάς Θ., Xhacka, Τσιαχτσίρας.