«Αυτόχειρας» ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ χάρισε βαθμό στον Πανελλήνιο

Ιδανικός αυτόχειρας αποδείχθηκε ο Φίλιππος καθώς κατάφερε να ''χαρίσει'' έναν βαθμό στον Πανελλήνιο, μιας και οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 23-23 στη Βέροια, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α1 κατηγορίας των ανδρών.

Οι Βεροιώτες κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους, όταν και προηγήθηκαν με 22-16 στο 51' και έδειξαν πως θα φτάσουν σε μια εύκολη νίκη, στα τελευταία λεπτά όμως κόλλησαν στην επίθεση και έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ''κλέψουν'' έναν πολύτιμο βαθμό.

Παράλληλα έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στον βαθμολογικό πίνακα τους αντιπάλους τους, να πλησιάσουν την προνομιούχο τετράδα και να αποκτήσουν ψυχολογία για την συνέχεια.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε σε αργό ρυθμό με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του, 4-4 στο 10' και 7-7 στο 20', με τον Φίλιππο στα τελευταία λεπτά να παίρνει μια διαφορά 3 τερμάτων, 11-8 στο 27'.

Οι φιλοξενούμενοι όμως στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκαν τις βιαστικές και κακές επιλογές των ''ερυθρόλευκων'' και κατάφεραν με σερί 0-3 να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλοι με 11-11.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και οι δυο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ, 14-14 στο 40'.

Σ' εκείνο το σημείο οι παίκτες του Σεϊρεκίδη ανέβασαν την απόδοση τους, έκλεισαν τους διαδρόμους στην άμυνα και με υπομονή στην επίθεση κατάφεραν να ''χτίσουν'' και πάλι μια διαφορά 3 τερμάτων, 17-14 στο 44'.

Μάλιστα συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί και ανέβασαν κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς, 21-15 στο 49' και 22-16 στο 51', δείχνοντας πως θα φτάσουν σε μια εύκολη επικράτηση.

Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Πανελληνίου δεν παράτησαν το ματς, πίεσαν σε άμυνα και επίθεση, μείωσαν σε 22-21 στο 58' και έβαλαν φωτιά στην αναμέτρηση.

Ο Αποστολίδης έκανε το 23-21 και έδωσε ανάσα στον Φίλιππο, οι φιλοξενούμενοι όμως γρήγορα μείωσαν και πάλι σε 23-22.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι ''ερυθρόλευκοι'' θέλησαν να καθαρίσουν το παιχνίδι, ρίσκαραν παίζοντας με παίκτη παραπάνω στην επίθεση, αφήνοντας ταυτόχρονα την εστία τους χωρίς τερματοφύλακα.

Το σουτ του Δομπρή όμως σταμάτησε στο δοκάρι και οι φιλοξενούμενοι με σουτ από το κέντρο και σε κενή εστία ισοφάρισαν σε 23-23.

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Δομπρής δεν βρήκε στόχο κι έτσι οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό, με τους παίκτες του Πανελληνίου να αισθάνονται απόλυτα ικανοποιημένοι και αυτούς του Φιλίππου να μην μπορούν να καταλάβουν πως έχασαν τη νίκη μέσα απ' τα χέρια τους.

Πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 5-6, 7-7, 10-8, 11-11, 12-12, 14-14, 17-15, 21-16, 22-19, 23-23

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος