«Πικρή» ήττα για τα κορίτσια του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στο χαντ μπολ

Ποδαρικό με το αριστερό το 2017 για την γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, καθώς ηττήθηκε με 25-29 από τον Αμύντα στη Βέροια, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1.

Οι ''ερυθρόλευκες'' έτσι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να αφήσουν πίσω τους την αποψινή τους αντίπαλο και να αποκτήσουν πλεονέκτημα στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 55 λεπτά, με τις φιλοξενούμενες αρχικά να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 2-3 τερμάτων, 3-6 στο 10' και 8-10 στο 20' και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά με βραχεία κεφαλή 12-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τα κορίτσια του ΦΙΛΙΠΠΟΥ να φέρνουν το ματς στα ίσα, 18-18 στο 40'.

Από 'κει και πέρα οι δυο ομάδες βρίσκονταν στην κόψη του ξυραφιού με τις παίκτριες του Αμύντα να παίρνουν το προβάδισμα με 24-25 στο 55'.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούμε σε δραματικό φινάλε, στα τελευταία 5 λεπτά οι παίκτριες του Γιώργου Τσικίνα υπέστησαν καθίζηση με συνέπεια ο Αμύντας με σερί 1-4 να φτάσει στη νίκη με 25-29, αποτέλεσμα που σε καμιά περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα.

Πλήρωσαν την αστοχία τους από το σημείο του πέναλτι οι ''ερυθρόλευκες'', καθώς είχαν μόλις 3 εύστοχα σε 8 προσπάθειες.

Πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 6-8, 8-10, 9-11, 12-13, 14-15, 18-18, 20-20, 22-22, 24-25, 25-29

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας

Δίλεπτα: 2-1 Πέναλτι: 3/8 – 3/5

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τσικίνας): Κερλίδη 3, Νάκο 3, Γεωργιάδου Κλ. 1, Θεοδοσοπούλου Β., Καλμουκίδου 6, Ζουμπουλίδου, Θεοδοσοπούλου Σ., Ματαρώνα 2, Στεφανίδου, Ζαγκλιβέρη, Σπυριδοπούλου, Παπαδοπούλου 3, Εμμανουηλίδου, Καραχαρίση 6, Γεωργιάδου Αλ. 1, Νούσια.

ΑΜΥΝΤΑΣ (Γιώσκος): Μπάντη 2, Μίτις, Ζντράβεφσκα 7, Ρακοπούλου Ιλ. 1, Κωτσοπούλου 1, Νταμπίζα, Ρακοπούλου Ελ., Τσιρλιάνη, Σουμελίδου 1, Τσιομπάνου 11, Ταϊρίδου, Παρασκευοπούλου, Καλογήρου 6.