• ΣΧΟΛΙΑ
  • Διαβάστηκε 1138 φορές

Ο Κώστας Κατσώνης σχολιάζει το ΒΕΡΟΙΑ - Απόλλων Σμύρνης

Ο παλαίμαχος άσσος και παλιός προπονητής της «Βασίλισσας του βορρά» Κώστας Κατσώνης, σχολιάζει στο kerkidasport.gr το Σαββατιάτικο παιχνίδι της ΒΕΡΟΙΑΣ με τον Απόλλωνα Σμύρνης (1-1).

Αναλυτικά τα όσα σημειώνει για την συγκεκριμένη αναμέτρηση:

«Η κριτική και ο σχολιασμός ενός αγώνα πιστεύω ότι δεν πρέπει να εξαρτώνται απόλυτα από το τελικό αποτέλεσμα.

Στο ματς της ΒΕΡΟΙΑΣ με τον Απόλλωνα μπορεί το αποτέλεσμα για την ομάδα μας να ήταν κακό, όμως η απόδοσή της σε γενικές γραμμές δεν ήταν άσχημη.

Οι παράγοντες που μας οδήγησαν σ’ αυτό το στραβοπάτημα ήταν:

α) Το άγχος που είχαν οι παίκτες μας (κακώς χαρακτηρίστηκε ως τελικός το ματς)

β) Το πάθος και η αγωνιστικότητα του αντιπάλου (τα τελευταία γεγονότα τους ντοπάρισαν)

γ) η μεγάλη μας αδυναμία στην επιθετική τακτική (μόνο 2 ευκαιρίες σε όλο το 90λεπτο).

Πιο αναλυτικά, έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, ιδιαίτερα στον αέρα και με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Ο Απόλλων με το βρετανικό 4-4-2 προσπάθησε παίζοντας από τα άκρα να σκοράρει με τον Πετρόπουλο και να απειλήσει με τα στημένα. Αυτή ήταν η τακτική του προπονητή του σε ολόκληρο το 90λεπτο.

Η ΒΕΡΟΙΑ με 4-3-3 είχε διαβάσει το παιχνίδι του αντιπάλου, δεν απειλήθηκε στον αέρα αμυντικά και επιθετικά έπαιξε όπως έπρεπε με τη μπάλα χαμηλά, αλλά δυστυχώς η απουσία ικανού σέντερ φορ είχε σαν αποτέλεσμα να παραμείνει ρευστό το σκορ και τελικά να ισοφαρίσει ο Απόλλωνας.

Πιστεύω πως ο Ζεζίνιο και ο Ίσμαελ θα έπρεπε να μπούνε στον αγώνα νωρίτερα, καθώς με την είσοδό τους πιέσαμε πιο ψηλά.

Σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Ο αγώνας για τη σωτηρία συνεχίζεται με πολλές ελπίδες…»