• Διαβάστηκε 962 φορές

«Βουλιάζει» η ΒΕΡΟΙΑ μετά το 2-0 από τον Εργοτέλη

Ούτε στο Ηράκλειο κατάφερε να δείξει κάτι ιδιαίτερο η ΒΕΡΟΙΑ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-0 από το μέτριο Εργοτέλη στο πλαίσιο της εμβόλιμης 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Κάτω από συνεχή βροχόπτωση, η ομάδα του Ράτκο Ντόστανιτς όχι μόνο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε, αλλά στον αντίποδα δέχθηκε και δύο τέρματα από ισάριθμες ευκαιρίες που είχαν οι γηπεδούχοι στο όλο το ματς!

Μετά και από αυτή την ήττα η «Βασίλισσα» βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση και μόνο ένα γερό «ταρακούνημα» μπορεί να την ξυπνήσει και να την οδηγήσει στην σωτηρία.

Αγωνιστικά, το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φτωχό σε φάσεις. Μέχρι το 20ό λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να απειλήσουν την εστία του Καντιμοίρη.

Στην συνέχεια οι «κυανέρυθροι» ισορρόπησαν τον ρυθμό και σε δύο περιπτώσεις λίγο έλλειψε να κάνουν την ζημιά.

Στο 21’ ο Παυλίδης με πολύ ωραία προσποίηση απέφυγε δύο αμυντικούς αλλά το σουτ που έκανε λίγο έξω από την περιοχή κατέληξε άουτ, ενώ στο 27’ το πολύ καλό σουτ του Μπαργκάν με το αριστερό έξω από την περιοχή πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στόικοβιτς.

Η μοναδική καλή στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος ήταν ένα μακρινό σουτ του Χαντί στο 39’ που έδιωξε με γροθιές ο Καντιμοίρης.

Στην επανάληψη οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά προσπαθώντας να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα και τα κατάφεραν στο 56’ έπειτα από αδράνεια της Βεροιώτικης άμυνας.

Ο Ρομάνο βρήκε τον Κούμπικ από αριστερά, αυτός με τη μία έβγαλε παράλληλη μπαλιά για τον επερχόμενο Διαμαντάκο, ο οποίος παρά την πίεση των Όστοϊτς και Βέρτζου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή!

Οι «κυανέρυθροι», με το ντεσαβαντάζ του 1-0 προσπάθησαν να βρουν στην συνέχεια τα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψουν στο παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρουν ιδιαίτερα αφού αναπτύσσονταν ανορθόδοξα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία τους μέχρι το τέλος του αγώνα έγινε στο 76’ όταν ο Γεωργιάδης έκανε την σέντρα από δεξιά, η μπάλα πέρασε από δύο παίκτες και έφτασε στον επερχόμενο Τραπ, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Εργοτέλη!

Στο 85’ οι Βεροιώτες έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ όμως η κεφαλιά του Μπεν έπειτα από σέντρα του Γεωργιάδη, κατέληξε στα χέρια του αντίπαλου γκολκίπερ.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έδωσαν την χαριστική βολή στη «Βασίλισσα»! Ο Διαμαντάκος έκλεψε στο χώρο του κέντρου, πέρασε δύο παίκτες και άφησε στον Ρομάνο, αυτός έδωσε στον Μπαντιμπανγκά που με ωραίο πλασέ έγραψε το τελικό 2-0!

Καλή σε γενικές γραμμές ήταν η διαιτησία του Θάνου από τα Γρεβενά, ο οποίος κιτρίνισε τους Γκονσάλβες και Καρντόσο.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Στόικοβιτς, Τζανακάκης, Πίτσος, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Καρντόσο (79' Κοζορώνης), Ρομάνο, Ιμπραΐμ, Χαντί (46' Κούμπικ), Διαμαντάκος, Μπαντιμπανγκά (90'+ Μονακέλο).

ΒΕΡΟΙΑ: Καντιμοίρης, Βέρτζος, Γεωργιάδης, Μπάρμπας (87' λ.τρ. Τζημογιάννης), Όστοϊτς, Ζεζίνιο (70' Καλτσάς), Τραπ, Παυλίδης (79' Κομόλοφ), Μπεν, Γκονσάλβες, Μπαργκάν.