• Διαβάστηκε 1025 φορές

ΒΕΡΟΙΑ: Έχασε από τα… αποδυτήρια στην Τούμπα!

Βαριά ήττα με σκορ 4-1 γνώρισε στην παγωμένη Τούμπα η ΒΕΡΟΙΑ από τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Οι «κυανέρυθροι», για ένα ακόμη παιχνίδι μπήκαν υπνωτισμένοι στο γήπεδο και χωρίς να το καταλάβουν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 3-0!!

Από εκεί και πέρα βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους αλλά ήταν ήδη πολύ αργά για να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο.

Στα θετικά για τη «Βασίλισσα» το πρώτο γκολ που πέτυχε ο νεοαποκτηθέντες Ίσμαελ Γκονσάλβες, ο οποίος δείχνει ότι μπορεί να βοηθήσει ενόψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και έπιασαν στον ύπνο τους Βεροιώτες, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο είχαν «καθαρίσει» το παιχνίδι!

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με γκολ του Ολίσε από τα αποδυτήρια, αφού το πλασέ του κατέληξε στα δίχτυα προτού συμπληρωθούν 30 δευτερόλεπτα αγώνα! Τέσσερα λεπτά αργότερα ο λιβεριανός από σκόρερ έγινε δημιουργός και μετά από δική του ενέργεια η μπάλα έφτασε στον Μαντούρο, που από το ύψος της περιοχής έγραψε το 2-0!!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 13’ ο Σαλπιγγίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ με κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λούκας.

Μέχρι το 20λεπτο ο Δικέφαλος συνέχισε με επιθετική διάθεση, αλλά ο Καντιμοίρης είπε "όχι" στον Λούκας.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έριξαν ρυθμούς και "πάγωσαν" το παιχνίδι, με τους παίκτες του Ντόστανιτς να βελτιώνονται μετά την αρχική τρικυμία, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την αντίπαλη εστία με εξαίρεση της φάση του 26’ όταν το πλασέ του Καλτσά πέρασε σύρριζα άουτ!

Στην επανάληψη οι «κυανέρυθροι» μπήκαν καλύτερα και στο 56’ μείωσαν σε 3-1 με κοντινό σουτ του Γκονσάλβες, έπειτα από σέντρα του Τραπ.

Οι γηπεδούχοι, χωρίς να φορτσάρουν στη συνέχεια, είχαν απάντηση σε αυτό το γκολ και σε φάση καρμπόν με το τρίτο γκολ, ο Σαλπιγγίδης διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του σε 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Να σημειωθεί ότι στην αρχή της φάσης οι Βεροιώτες ζήτησαν φάουλ στον Βέρζο που όμως δεν έδωσε ο διαιτητής Τριτσώνης, ο οποίος λίγα λεπτά αργότερα θα μπορούσε να δώσει πέναλτι σε ανατροπή του Γκοσάλβες μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ.

Π.Α.Ο.Κ. (Χουμπ Στέφενς): Γλύκος, Κίτσιου, Σπυρόπουλος, Κατσουράνης (71' Τζιόλης), Σκόνδρας, Μαντούρο, Κάτσε, Ολίσε, Λούκας (71' Γεωργιάδης), Βούκιτς (78' Νίνης), Σαλπιγγίδης.

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντομοίρης, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Βέρτζος, Σισοκό, Τραπ, Σιόντης (46' Γκονσάλβες), Ζεζίνιο (71' Κομόλοφ), Καλτσάς, Μπεν, Μπαργκάν (46' Παυλίδης).

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ, ΣΤΗΝ «ΚΕΡΚΙΔΑ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 27/01…