• Διαβάστηκε 1433 φορές

Νίκησε τα Ψαχνά αλλά αποκλείστηκε η ΒΕΡΟΙΑ

Δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας η ΒΕΡΟΙΑ, παρά τη νίκη της με 2-1 επί του Ηρακλή Ψαχνών (στο πρώτο παιχνίδι είχε χάσει με 3-1 στην Εύβοια).

Η ομάδα του Στέφαν Στόικα, παρότι προηγήθηκε νωρίς στο σκορ και είχε αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει σε περισσότερα τέρματα, πλήρωσε τα αμυντικά της λάθη και δέχθηκε την ισοφάριση σε μια από τις λιγοστές φάσεις που έκαναν οι αντίπαλοι.

Στην συνέχεια προσπάθησε, είτε με ορθόδοξο είτε με ανορθόδοξο τρόπο, πίεσε τα αντίπαλα καρέ αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το 2-1 στα τελευταία λεπτά.

Αγωνιστικά, οι «κυανέρυθροι» ξεκίνησαν δυνατά το ματς και μόλις στο 11’ πήραν κεφάλι στο σκορ με γκολ που πέτυχε ο Μρντάκοβιτς με κοντινή προβολή.

Η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 18’ λίγο έλλειψε να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και πάλι με τον Σέρβο επιθετικό, αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση απέκρουσε σωτήρια ο αντίπαλος γκολκίπερ.

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα των Ψαχνών κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Ήταν το 32’ο λεπτό όταν ο Νικολόπουλος επιχείρησε σουτ έξω από την περιοχή της ΒΕΡΟΙΑΣ με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα αμυντικών και να παίρνει μια περίεργη τροχιά, καταλήγοντας στα δίχτυα του Τζόναθαν!

Παρά την ψυχρολουσία του 1-1 οι παίκτες του Στόικα ανέλαβαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 43’ έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας απέκρουσε εκπληκτικά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν!

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, εκμεταλλευόμενοι νέο λάθος στη Βεροιώτικη άμυνα. Συγκεκριμένα, στο 49’ ο Κοιλιάρας επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να χτυπάει στην πάνω πλευρά του οριζοντίου δοκαριού του Τζόναθαν και να καταλήγει άουτ!

Από εκεί και μετά οι «κυανέρυθροι» ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ, το οποίο λίγο έλλειψε να πετύχουν στο 54’ όταν ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε την κοντινή κεφαλιά του Μρντάκοβιτς.

Μετά το 60’ οι φιλοξενούμενοι γύρισαν ακόμα περισσότερο πίσω για να προστατέψουν το ισόπαλο σκορ, με τους Βεροιώτες να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να φτάσουν με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή.

Ο Στόικα πέρασε στο ματς τους Ντα Κόστα και Μάνο στην θέση των Μπάρμπα και Γεωργιάδη, με τους «κυανέρυθρους» να γίνονται ακόμα πιο επιθετικοί και να πλησιάζουν στο 2-1 στο 75ο λεπτό, αλλά το σουτ του Ζεζίνιο αποκρούστηκε από τον Αθανασόπουλο.

Στα τελευταία λεπτά οι Βεροιώτες «κατασκήνωσαν» στα αντίπαλα καρέ, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να πετύχουν το 2-1 με γκολ του Καλτσά στο 87’.

Στις καθυστερήσεις οι «κυανέρυθροι» στάθηκαν για μία ακόμη φορά άτυχοι, όταν η κεφαλιά του Σιόντη βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των Ψαχνών, ενώ στην επαναφορά φάνηκε ότι χτύπησε μέσα από τη γραμμή του τέρματος, με τον βοηθό πάντως να διατάσσει να συνεχιστεί το παιχνίδι!

ΦΙΛΜ ΑΓΩΝΑ

11’ Παράλληλο γύρισμα από δεξιά του Γεωργιάδη για τον Μρντάκοβιτς, ο οποίος σχεδόν πάνω από τη γραμμή και με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο γκολκίπερ, στέλνει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα.

18’ Σέντρα από δεξιά του Μπεν για τον Μρντάκοβιτς, ο οποίος σουτάρει από πλάγια θέση αλλά ο Αθανασόπουλος διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ.

32’ Λάθος διώξιμο των αμυντικών της «Βασίλισσας», η μπάλα καταλήγει στον Νικολόπουλο που σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να περνάει πάνω από τον Τζόναθαν, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-1!

43’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπεν, ο Αθανασόπουλος αποκρούει εκπληκτικά και σώζει την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

49’ Λάθος του Αποστολόπουλου, η μπάλα καταλήγει στον Κοιλιάρα που με σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα να χτυπήσει στην πάνω πλευρά του οριζοντίου δοκαριού της ΒΕΡΟΙΑΣ και να καταλήγει άουτ.

54’ Σέντρα του Καλτσά, η μπάλα καταλήγει στον Μρντάκοβιτς που με κεφαλιά από καλή θέση στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Αθανασόπουλου.

75’ Ο Ζεζίνιο μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει αλλά ο Αθανασόπουλος αποκρούει σε κόρνερ.

87’ Ο Μπεν μπαίνει ωραία από αριστερά στην περιοχή του Ηρακλή και γυρίζει τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας, όπου ο Καλτσάς με σουτ τη στέλνει στα δίχτυα για το 2-1!

90’ Απευθείας κόρνερ του Μπεν, ο Αθανασόπουλο αν διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

90’ + Τρομερή ευκαιρία για τη ΒΕΡΟΙΑ με την κεφαλιά του Σιόντη να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασόπουλου!!

Με λίγα λάθη ήταν η διαιτησία του Αρετόπουλου από τα Τρίκαλα και των βοηθών του Τάτση και Κούλα Χασάν.

ΒΕΡΟΙΑ (Στέφαν Στόικα): Τζόναθαν, Αποστολόπουλος, Αμαραντίδης, Σισοκό, Μπάρμπας (66’ Ντα Κόστα), Σιόντης, Ζεζίνιο, Γεωργιάδης (68’ Μάνος), Σεγούντο (52’ Καλτσάς), Μρντάκοβιτς.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Θ. Γράφας): Αθανασόπουλος, Στουρνάρας, Λάμπρου, Πατσατζόγλου, Νικολόπουλος, Τσιμότζι, Μπακομήτρος, Κοιλιάρας (90’ Ντελέκος), Κρητικός (61’ Τριανταφύλλου), Γκμπαγκουιντί.