• Διαβάστηκε 1297 φορές

«Φωνάζει» για ενίσχυση η ΒΕΡΟΙΑ, 2-2 με Πλατανιά

Δεν μπόρεσε να ξεκινήσει με το δεξί τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο 2014 η ΒΕΡΟΙΑ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της αντίπαλο τον Πλατανιά.

Οι «κυανέρυθροι» έδειξαν για ένα ακόμη παιχνίδι πάθος και ψυχή, καταφέρνοντας να γυρίσουν το εις βάρος τους 1-2 στο τέλος, ωστόσο ήταν και πάλι χτυπητές οι αδυναμίες τους και η ενίσχυση του ρόστερ τους είναι κάτι παραπάνω από επιτακτική ανάγκη!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Πλατανιάς μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στα πρώτα λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 5’ ο Τόρες μπήκε από δεξιά στην περιοχή της «Βασίλισσας» αλλά το πλασέ που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Καντιμοίρη.

Στην συνέχεια οι Βεροιώτες ισορρόπησαν τον ρυθμό και στην πρώτη τους καλή προσπάθεια στο παιχνίδι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ. Ήταν το 22ο λεπτό όταν ο Μπαργκάν στόπαρε στο ύψος της περιοχής του Πλατανιά και πάσαρε όμορφα στον Καλτσά, ο οποίος σούταρε αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε στον Μπεν, που με όμορφο σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Γιωργαλλίδη γράφοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το 1-0!

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους οι «κυανέρυθροι» έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα, αλλά ο Μπαργκάν δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί την σέντρα «ξυράφι» του Καλτσά από δεξιά.

Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αφού στο 30’ και 31’ ο Καντιμοίρης είπε εντυπωσιακό όχι στους παίκτες του Πλατανιά και ενδιάμεσα το σουτ του Τέτε αποκρούστηκε από το αριστερό δοκάρι της Βεροιώτικης εστίας, ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου έφτασαν στην ισοφάριση.

Ήταν το 44’ όταν ο Κατάι ξεκίνησε μια κούρσα λίγο κάτω από τη σέντρα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με σουτ «κεραυνό» από το ύψος της περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Καντιμοίρη, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του για το 1-1!

Στην επανάληψη οι Βεροιώτες μπήκαν με σκοπό να πιέσουν την αντίπαλη εστία, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με καλά οργανωμένη άμυνα ανέκοπταν εύκολα τις επιθέσεις των «κυανέρυθρων».

Μοναδική καλή στιγμή σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν ένα καλό σουτ του Καλτσά λίγο έξω από την περιοχή που απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας.

Ότι έκανε η ΒΕΡΟΙΑ στο πρώτο μέρος το έκανε στην επανάληψη ο Πλατανιάς, αφού στην πρώτη του επικίνδυνη επίσκεψη κατάφερε να σκοράρει! Συγκεκριμένα, στο 65’ ο Τόρες δέχθηκε την ωραία σέντρα του Μπέλιτς από αριστερά και με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έγραψε το 1-2 για τους Χανιώτες!

Το ευτύχημα για  την ομάδα του Ντόστανιτς ήταν ότι οι παίκτες της αντέδρασαν άμεσα και στο 76’ έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια από στημένη φάση, όταν ο Μπεν εκτέλεσε φάουλ και ο Μπάρμπας με κοντινή προβολή έγραψε το 2-2.

Ένα λεπτό αργότερα ο Πλατανιάς έφτασε μια ανάσα από το 2-3, όταν ο Κατάι με εκπληκτική προσπάθεια πέρασε από δεξιά τους πάντες και τα πάντα, αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε πάνω στον Καντιμοίρη, ενώ στο 80' το καλό σουτ του Μάνου πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Πλατανιά!

Στο 82’ η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των φιλοξενούμενων, όταν ο διαιτητής απέβαλε τον Αμαραντίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για σκληρό φάουλ πάνω στον καλύτερο παίκτη του Πλατανιά, τον Κατάι.

Ωστόσο στα τελευταία λεπτά και παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, οι Βεροιώτες προσπάθησαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή, δίχως όμως να τα καταφέρουν.

Έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Παππά βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις.

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Αποστολόπουλος, Αμαραντίδης, Οστοϊτς, Μπάρμπας, Τραπ, Σιόντης (84’ Παυλίδης), Καλτσάς, Μπεν, Ζεζίνιο (90’+ Βεργώνης), Μπαργκάν.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Νίκος Αναστόπουλος): Γιωργαλλίδης, Φερνάντες, Ιντζίδης, Φαϊσκα, Δημήτρης, Αγκιλέρα, Τετέ, Γουνδουλάκης (46’ Μενδρινός), Τόρες, Κατάι, Μπέλιτς (90’+ Μπεριάν).

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΙΔΑ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 06/01...