• Διαβάστηκε 1193 φορές

«Γυμνή Βασίλισσα» έχασε 2-1 στη Νέα Σμύρνη!

Δεν κατάφερε να συνεχίσει τα θετικά αποτελέσματα η ΒΕΡΟΙΑ, η οποία ηττήθηκε σήμερα στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Οι «κυανέρυθροι» πλήρωσαν τα πολλά λάθη που έκαναν στον αγωνιστικό χώρο, την ατυχία τους αλλά κυρίως την «γύμνια» του ρόστερ τους, αφού πήγαν στην πρωτεύουσα με μόλις 16 παίκτες στην αποστολή θυμίζοντας περισσότερο ερασιτεχνικό σωματείο, παρά ομάδα της μεγάλης κατηγορίας.

Τι παραπάνω μπορεί άραγε να περιμένει κανείς από μια ομάδα που κατεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο χωρίς κλασικό αριστερό μπακ, χωρίς κλασικό φορ και στο β’ μέρος (μετά την αποβολή του Σισοκό στο 77’) χωρίς κλασικό κεντρικό αμυντικό;

Τι μπορεί να περιμένει κανείς όταν ο προπονητής αυτής της ομάδας δεν έχει δυνατότητα επιλογών στον πάγκο, όπως σήμερα ο Ντόστανιτς, ποντάροντας μόνο στο φιλότιμο των παικτών του, οι οποίοι ομολογουμένως πάλεψαν και προσπάθησαν για το καλύτερο;

Μπήκε καλύτερα αλλά…

Αγωνιστικά, οι Βεροιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο έπαιξαν σχεδόν μονότερμα τους γηπεδούχους, φτάνοντας 2-3 φορές πολύ κοντά στο γκολ.

Στο 3’ έπειτα από κάθετη μπαλιά του Σιόντη, ο Μπεν πέρασε τον Αυλωνίτη και επιχείρησε το σουτ, όμως ο Ανέστης έπεσε και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 17’ το δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Μπεν από τη γραμμή της περιοχής κόντραρε την τελευταία στιγμή στον Κούρντι και απομακρύνθηκε, ενώ δύο λεπτά αργότερα κ  Μπεν έκανε τη σέντρα, ο Ανέστης έδιωξε με τις γροθιές και στην συνέχεια μπλόκαρε το σουτ του Σισοκό από τη γραμμή της περιοχής.

Η μοναδική καλή στιγμή για τον Πανιώνιο σε αυτό το διάστημα ήταν ένα σουτ του Αραβίδη από πλεονεκτική θέση στο 11’ που δεν ανησύχησε καθόλου τον Καντιμοίρη.

Κόντρα στην ροή του οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ εκμεταλλευόμενοι την βοήθεια της τύχης αλλά και την αδράνεια των παικτών της «Βασίλισσας».

Ήταν το 22’ όταν ο Καμπάνταης πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Μπάρμπα, ο Αραβίδης απέναντι από τον Καντιμοίρη πλάσαρε, η μπάλα χτύπησε στα πόδια του Γεωργιάδη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0!!

Στην συνέχεια οι Νεοσμυρνιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους, έχοντας στα ύψη την ψυχολογία σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους και δύο φορές έφτασαν απειλητικά στην εστία του Καντιμοίρη. Συγκεκριμένα, στο 29’ ο γκολκίπερ της «Βασίλισσας» απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Κολοβού, ενώ στο 36’  ο ίδιος παίκτης σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά ο Καντιμοίρης έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ.

Στο τελευταίο 5λεπτο οι Βεροιώτες αναθάρρησαν και αφού στο 42’ ο Σιόντης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ανέστη, με τη συμπλήρωση 45 λεπτών κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια.

Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καλτσά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καμπάνταη και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα και την κίτρινη κάρτα στον παίκτη του Πανιωνίου. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Μπεν στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ανέστη για το 1-1.

Να σημειωθεί ότι στο 38' ακυρώθηκε -μάλλον λάνθασμένα- ως οφσάιντ γκολ που σημείωσε ο Σισοκό με κεφαλιά.

Πολλά λάθη στην επανάληψη

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους παίκτες των δύο ομάδων να κάνουν πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και να μην μπορούν να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Ωστόσο ο Πανιώνιος είχε μια ελαφρά υπεροχή και στο 61’ άγγιξε το 2-1 μετά από στημένη φάση, όταν το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε ο Κολοβός τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της ΒΕΡΟΙΑΣ!

Οι παίκτες της «Βασίλισσας» συνέχισαν να κάνουν πολλά και παιδαριώδη λάθη στη μεσαία γραμμή δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να φτάνουν με ευκολία στην περιοχή τους.

Στο 77’ ο Πανιώνιος απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα όταν αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Σισοκό για δυνατό μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν ακόμα περισσότερο την άμυνα της «Βασίλισσας» και στο 80’ έφτασαν πολύ κοντά στο 2-1, αλλά ο Καντιμοίρης είπε εντυπωσιακό «όχι» στον Αραβίδη.

Ωστόσο ο κορυφαίος παίκτης της ΒΕΡΟΙΑΣ στο σημερινό ματς έμελε να είναι και ο μοιραίος της! Στο 84ο λεπτό έπειτα από μακρινή μπαλιά του Λαμπρόπουλου, ο Καντιμοίρης έχασε την μπάλα από τα χέρια του και ο Αραβίδης σε κενή εστία με γυριστό σουτ έκανε το τελικό 2-1!!

Με λάθη, κυρίως εις βάρος της «Βασίλισσας», ήταν η διαιτησία του Κουκουλάκη και των δύο βοηθών του Σαραϊδάρη και Φραγκιαδάκη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κ. Παναγόπουλος): Ανέστης, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Κολοβός, Ζαχαράκης (63’ Παναγιωτούδης), Μητρόπουλος (83’ Λάσνικ), Ντούνης (87' Παντίδος), Αραβίδης, Καμπάνταης.

ΒΕΡΟΙΑ (Ρ. Ντόστανιτς): Καντιμοίρης, Αποστολόπουλος, Γεωργιάδης, Σισοκό, Μπάρμπας, Όστοϊτς, Σιόντης (76’ Βεργώνης), Καλτσάς, Ζεζίνιο, Παυλίδης (86’ Μάνος), Μπεν.