• Διαβάστηκε 1089 φορές

Σπουδαίο τρίποντο για τη «Βασίλισσα» 1-0 τον Παναιτωλικό

Σπουδαία νίκη πέτυχε η «Βασίλισσα του βορρά» επικρατώντας με 1-0 του Παναιτωλικού στο Δημοτικό στάδιο Βέροιας.

Οι «κυανέρυθροι», έχοντας χρυσό σκόρερ τον Μπεν στο 71ο λεπτό, έφτασαν στην κατάκτηση των τριών πολύτιμων βαθμών και ατενίζουν πλέον με μεγαλύτερη αισιοδοξία την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στα πρώτα λεπτά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων προσπαθώντας να απειλήσει κυρίως από τις πτέρυγες με τους Μπελόν και Γκάλο να παίρνουν αρκετές προσπάθειες.

Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 3’ όταν ο Αναστασόπουλος έδιωξε με τις γροθιές το δυνατό σουτ του Γκάλο, ενώ μετά το 10λεπτο οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν την απόδοσή τους και έφτασαν απειλητικά στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 13’ το σουτ του Καλτσά μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση πέρασε άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπεν σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάκα κόντραρε την τελευταία στιγμή στο πόδι του Μουμίν και απομακρύνθηκε.

Οι Αγρινιώτες απάντησαν άμεσα και στο 18’ λίγο έλλειψε να σκοράρουν, αλλά ο Αμαραντίδης έδιωξε την τελευταία στιγμή τη μπάλα πριν αυτή φτάσει στον Καμαρά που ετοιμαζόταν να τη στείλει στα δίχτυα.

Το ματς συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στο κέντρο του γηπέδου και να μην μπορούν να φτάσουν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή.

Σε μια από τις λίγες καλές στιγμές, ο Μπαργκάν στο 27’ επιχείρησε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε στον Καλί και κατέληξε στην αγκαλιά του Ράφαελ.

Στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρος οι «κυανέρυθροι» ανέβασαν στροφές και έφτασαν δύο φορές πολύ κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα, στο 38’ ο Μπεν εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Σισοκό δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 42’ ο Καλτσάς δέχθηκε τη μπάλα μετά από κόντρες αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση!

Στην επανάληψη συνεχίστηκε ο ίδιος ρυθμός με τη «Βασίλισσα» να ψάχνει το γκολ και να φτάνει κοντά σ’ αυτό στο 52’ όταν ο Μπεν σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ράφαελ.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και πάλι, με τον Παναιτωλικό να ισορροπεί και να αρχίσει να επισκέπτεται συχνότερα την περιοχή του Αναστασόπουλου, έχοντας ως καλύτερη φάση αυτή του 67’ όταν  Γοδόι έκανε το συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η φάση που έκρινε την αναμέτρηση έγινε στο 71ο λεπτό, όταν ο Καλτσάς εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά και ο Μπεν στο δεύτερο δοκάρι με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, του Ράφαελ, γράφοντας το 1-0 που έμεινε μέχρι και το σφύριγμα της λήξης, χαρίζοντας τους τρεις υπερπολύτιμους βαθμούς στη ΒΕΡΟΙΑ!

ΒΕΡΟΙΑ (Ρ. Ντόστανιτς): Αναστασόπουλος, Σισοκό, Μπάρμπας, Γεωργιάδης, Μπεν, Αμαραντίδης, Μπαργκάν, Τραπ, Ζεζίνιο, Καλτσάς, Όστοϊτς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μ. Χάβος): Ράφαελ, Γκόλιας, Καλί, Κούσας, Μουμίν, Καμαρά, Γοδόι, Γκάλο, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιωάννου, Μπελόν.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΕ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ, ΣΤΗΝ «ΚΕΡΚΙΔΑ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 16/12…