Euro 2020: Ξεκινάει επιτέλους η μεγάλη γιορτή του ποδοσφαίρου!

Με καθυστέρηση… ενός έτους λόγω της πανδημίας Covid-19, αρχίζει επιτέλους σήμερα το Euro 2020 και όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι περιμένουν με αγωνία την σέντρα στις 10 το βράδυ ανάμεσα στην Ιταλία και την Τουρκία στο Ολίμπικο της Ρώμης!

Στην διοργάνωση υπάρχουν σημαντικές αλλαγές, ενώ θα ολοκληρωθεί στις 11 Ιουλίου με τον τελικό στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου.

Η μεγάλη καινοτομία του Euro 2020 είναι ότι για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού η τελική φάση δεν θα διεξαχθεί σε μία ή δύο χώρες αλλά σε έντεκα πόλεις της Ευρώπης κι αυτό επειδή το κόστος της διοργάνωσης είναι δυσβάσταχτο για μόνο μία χώρα, ειδικά μετά και τη μεγάλη οικονομική ζημιά που επέφερε η Covid-19.

Στον αρχικό σχεδιασμό είχαν επιλεγεί 13 πόλεις σε ισάριθμες χώρες, όμως στην πορεία λόγω κορονοϊού αποκλείστηκαν οι Βρυξέλλες (Βέλγιο), το Δουβλίνο (Ιρλανδία) και το Μπιλμπάο (Ισπανία), το οποίο αντικαταστάθηκε από τη Σεβίλλη.

Στην τελική φάση έχουν προκριθεί 24 ομάδες χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων ομάδων. Στους 16 θα προκριθούν οι δύο πρώτες κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτερες τρίτες και θα συνεχίσουν με νοκ άουτ παιχνίδια ως τον τελικό.

Οι έξι όμιλοι είναι:

Πρώτος όμιλος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία

Δεύτερος όμιλος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία

Τρίτος όμιλος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία

Τέταρτος όμιλος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία

Πέμπτος όμιλος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία

Έκτος όμιλος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία

Πόλεις και γήπεδα

Οι έντεκα πόλεις και τα ισάριθμα γήπεδα/στάδια που επιλέχτηκαν για να φιλοξενήσουν την τελική φάση της διοργάνωσης είναι:

Αμστερνταμ (Ολλανδία) – Γιόχαν Κρόιφ Aρένα (54.000 θέσεις), Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) – Ολυμπιακό Στάδιο (69.000 θέσεις), Βουκουρέστι (Ρουμανία) – Νασιονάλ Αρένα (54.000 θέσεις), Βουδαπέστη (Ουγγαρία) – Φέρενς Πούσκας Αρένα (68.000 θέσεις), Κοπεγχάγη (Δανία) – Πάρκεν (38.000 θέσεις), Γλασκόβη (Σκωτία) – Χάμπτεν Παρκ (51.000 θέσεις), Λονδίνο (Αγγλία) – Γουέμπλεϊ (90.000 θέσεις), Μόναχο (Γερμανία) – Αλιάνζ Αρένα (70.000 θέσεις), Ρώμη (Ιταλία) – Ολυμπιακό Στάδιο (68.000 θέσεις), Αγία Πετρούπολη (Ρωσία) – Γήπεδο Αγ. Πετρούπολης (61.000 θέσεις) και Σεβίλλη (Ισπανία) – Λα Καρτούγια (57.000 θέσεις).

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής

Από την Παρασκευή 11 Ιουνίου μέχρι και την Τετάρτη 23 Ιουνίου θα διεξαχθούν οι αγώνες της φάσης των ομίλων. Από τις 26 ως τις 29 Ιουνίου η φάση των 16, ενώ στις 2 και 3 Ιουλίου θα γίνουν οι προημιτελικοί.

Οι δύο ημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 6 και 7 Ιουλίου, ενώ η αυλαία της διοργάνωσης θα πέσει την Κυριακή 11 Ιουλίου με τον μεγάλο τελικό στο Γουέμπλεϊ.

Το αναλυτικό πρόγραμμα του Euro 2020:

ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ

Παρασκευή (11/6)

22:00 Τουρκία - Ιταλία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Σάββατο (12/6)

16:00 Ουαλία - Ελβετία: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Δανία - Φινλανδία: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Βέλγιο - Ρωσία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Κυριακή (13/6)

16:00 Αγγλία - Κροατία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

19:00 Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία - Ουκρανία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Δευτέρα (14/6) 

16:00 Σκωτία - Τσεχία : Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

19:00 Πολωνία - Σλοβακία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

22:00 Ισπανία - Σουηδία: Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Τρίτη (15/6)

19:00 Ουγγαρία - Πορτογαλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γαλλία - Γερμανία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

Τετάρτη 16/6) 

16:00 Φινλανδία - Ρωσία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

19:00 Τουρκία - Ουαλία: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

22:00 Ιταλία - Ελβετία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Πέμπτη (17/6) 

16:00 Ουκρανία - Βόρεια Μακεδονία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Δανία - Βέλγιο: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Ολλανδία - Αυστρία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

Παρασκευή (18/6)

16:00 Σουηδία - Σλοβακία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (5ος όμιλος)

19:00 Κροατία - Τσεχία: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Αγγλία - Σκωτία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Σάββατο (19/6)

16:00 Ουγγαρία - Γαλλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

19:00 Πορτογαλία - Γερμανία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

22:00 Ισπανία - Πολωνία: Καρτούχα, Σεβίλλη (5ος όμιλος)

Κυριακή (20/6)

19:00 Ελβετία - Τουρκία:  Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (1ος όμιλος)

19:00 Ιταλία - Ουαλία: Ολίμπικο, Ρώμη (1ος όμιλος)

Δευτέρα (21/6)

19:00 Ουκρανία - Αυστρία: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (3ος όμιλος)

19:00 Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία: Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (3ος όμιλος)

22:00 Ρωσία - Δανία: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (2ος όμιλος)

22:00 Φινλανδία - Βέλγιο: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (2ος όμιλος)

Τρίτη (22/6)

22:00 Κροατία - Σκωτία: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (4ος όμιλος)

22:00 Τσεχία - Αγγλία: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (4ος όμιλος)

Τετάρτη (23/6)

19:00 Σουηδία - Πολωνία: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (6ος όμιλος)

19:00 Σλοβακία - Ισπανία: Καρτούχα, Σεβίλλη (6ος όμιλος)

22:00 Πορτογαλία - Γαλλία: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (6ος όμιλος)

22:00 Γερμανία - Ουγγαρία: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (6ος όμιλος)

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Σάββατο (26/6)

19:00 Δεύτερος 1ου ομίλου - Δεύτερος 2ου ομίλου:  Γιόχαν Κρόιφ Αρένα, Άμστερνταμ (1)

22:00 Πρώτος 1ου ομίλου - Δεύτερος 3ου ομίλου:  Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Κυριακή (27/6)

19:00 Πρώτος 3ου ομίλου - Τρίτος 4ου/5ου/6ου ομίλου: Πούσκας Αρένα, Βουδαπέστη (3)

22:00 Πρώτος 2ου ομίλου - Τρίτος 1ου/4ου/5ου/6ου ομίλου: Καρτούχα, Σεβίλλη (4)

Δευτέρα (28/6) 

19:00 Δεύτερος 4ου ομίλου - Δεύτερος 5ου ομίλου: Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Πρώτος 6ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου ομίλου: Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη (29/6)

19:00 Πρώτος 4ου ομίλου - Δεύτερος 6ου ομίλου: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Πρώτος 5ου ομίλου - Τρίτος 1ου/2ου/3ου/4ου ομίλου: Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Παρασκευή (2/7)

19:00 Νικητής 6 - Νικητής 5: Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Νικητής 4 - Νικητής 2: Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο (3/7)

19:00 Νικητής 3 - Νικητής 1: Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 - Νικητής 7: Ολίμπικο, Ρώμη (4)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Τρίτη (6/7)

22:00 Νικητής 2 - Νικητής 1: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη (7/7)

22:00 Νικητής 3 - Νικητής 4: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

ΤΕΛΙΚΟΣ

Κυριακή (11/7)

22:00 Νικητής 1 - Νικητής 2: Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

* Οι αγώνες θα είναι συμπαραγωγή του ΑΝΤ1 με τη NOVA με τα δύο κανάλια να δείχνουν τους αγώνες.