Στην πρώτη θέση οι Νέοι της Μικτής Ημαθίας

Με νίκες προχώρησαν στην 5η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου οι Μικτές ομάδες της Ημαθίας,  για το  Πανελλήνιο πρωτάθλημα προεπιλογής Εθνικών ομάδων.

Οι ΝΕΟΙ κέρδισαν με 4-1 την αντίστοιχη ομάδα της  Φλώρινας  και τερμάτισαν  στην  πρώτη  θέση της  βαθμολογίας με 9 βαθμούς, όσους έχει και η Κοζάνη, με την οποία όμως υπερέχουν στην διαφορά τερμάτων. Έτσι ο επόμενος αγώνας που θα γίνει στην Ημαθία στις 18/12 με την Κοζάνη, αποκτά ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού συναντώνται κατά γενική ομολογία, οι καλύτερες ομάδες του ομίλου, έχοντας στις τάξεις τους ικανά στελέχη, με αρκετό ταλέντο, έτοιμοι να κάνουν το επόμενο βήμα στην  καριέρα τους.

ΝΕΟΙ: ΗΜΑΘΙΑ-ΦΛΩΡΙΝΑ 4-1

Σε πολύ καλή μέρα οι Νέοι της Ημαθίας (φωτο), δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν με 4-1 την ομάδα της Φλώρινας, πετυχαίνοντας τη τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι στο ημίωρο είχαν ουσιαστικά «κλειδώσει» τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, αφού προηγουμένως ο Ηλιόπουλος «έβγαλε» δυο καλά σουτ των επιθετικών.  Ήταν το 21’ λεπτό της συνάντησης όταν ο Μυλωνάς έγινε αποδέκτης της τελικής πάσας από ωραία συνεργασία των συμπαικτών του και με έξυπνο γυριστό σουτ άνοιξε το σκορ, γράφοντας το 1-0 που πανηγυρίστηκε ιδιαίτερα.

Στο 33’ σειρά έχει ο Πέϊος που από κοντά με έξυπνο σουτ καταφέρνει να ανεβάσει το σκορ στο 2-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας και στο δεύτερο μέρος, με τους φιλοξενούμενους  όμως, να προσπαθούν τις πιο πολλές φορές ανορθόδοξα, με «γεμίσματα» να μπούνε στην περιοχή των γηπεδούχων, αλλά ο Πέϊος στο 54’ είχε αντίθετη άποψη όταν δέχθηκε όμορφη μπαλιά στην πλάτη των αμυντικών και πλάσαρε τον Ηλιόπουλο γράφοντας το 3-0.

Δεν πρόλαβαν να χαρούν οι μετέπειτα νικητές και δυο λεπτά αργότερα στο 56’ σε ένα γέμισμα στην περιοχή, λάθος εκτίμηση από τον Τσιάκο και τους αμυντικούς και από κοντά με πλασέ ο Αποστολίδης μειώνει σε 3-1 δίνοντας προσωρινά νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όμως ο πολύ καλός χθες φορ της Ημαθίας, ο  Μυλωνάς δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Στο 75’ πήρε καταπληκτική πάσα από τον Δημούλτση, πέρασε τον αμυντικό και με ψύχραιμο σουτ έγραψε το τελικό 4-1 μέσα σε αποθέωση. Καλή η Διαιτησία του κ. Μαρόπουλου και των συνεργατών του Μελτζανίδη και Γιάντση, του συνδέσμου Ημαθίας.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΗΜΑΘΙΑ (Λυμούσης Αντ.) Κωνσταντινόπουλος (46’ λτ Τσιάκος), Δημούλτσης, Τσιότρας, Χατζόπουλος, Νεστορόπουλος, Χρυσόπουλος, Παντζαρτζίδης (75’ Σαρκατζής), Τσαλακόπουλος, Μυλωνάς, Πέϊος (68’ Τερζής), Τσουλλχάη.

ΦΛΩΡΙΝΑ (Κεχαγιάς Β.) Ηλιόπουλος, Οψειρίτης, Γκιλού, Αποστολίδης, Γκούλος (46’ Περσίδης), Αθανασιάδης (46’ Γεωργιάδης), Τσώτσος Αγγ., Λυπίτκας (Τσώτσος Κ.), Παρίσης, Δορής, Χατζής.

ΠΑΙΔΕΣ: ΗΜΑΘΙΑ-ΦΛΩΡΙΝΑ 1-0

Στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος βρίσκονται οι Παίδες της Ημαθίας μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου. Οι «πιτσιρικάδες» του Λυμούση θα διεκδικήσουν με αξιώσεις την πρώτη θέση στο οριακό παιχνίδι με την Κοζάνη στις 18/12  εντός έδρας. Οι «μικροί» δείχνουν διάθεση, παίζουν καλό ποδόσφαιρο και έχουν μεγάλο ταλέντο. Ίσως όμως θα χρειαστεί περισσότερη προσπάθεια για να παίξουν σε υψηλό επίπεδο, που είναι και το ζητούμενο και όχι μόνο η «πρωτιές».

Το φτωχό 1-0,  θα μπορούσε να ήταν ακόμη μεγαλύτερο σε έκταση, αλλά η επιπολαιότητα των επιθετικών και η αστοχία δεν επέτρεψαν τους «πιτσιρικάδες»  για μια μεγάλη  και άνετη νίκη. Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο νεαρός Πάρης Ντουμάνης που σε όσες θέσεις, λόγω ιδιαιτερότητας του αγώνα και να αγωνίστηκε ήταν εξαιρετικός. Από αυτόν ξεκίνησε και το γκολ στο 64’ λεπτό όταν συνεργάστηκε από αριστερά με τον Ιτσκάρα,  «έκρυψαν» στην κυριολεξία την μπάλα και έβγαλε τελικά ωραία πάσα, στον μόλις εισελθόντα, ακόμη πιο νεαρό, Τρούπκο ο οποίος από κοντά  σημείωσε το μοναδικό γκολ της συνάντησης, γράφοντας το 1-0 και «πνίγηκε» στις αγκαλιές των συμπαικτών του.

Την συνάντηση σφύριξε η ίδια τριπλέτα των Διαιτητών με πρώτο όμως τον κ. Μελτζανίδη, ο οποίος στο 68’ λεπτό  τιμώρησε αυστηρά με 2η κάρτα τον αμυντικό των γηπεδούχων Φουρκιώτη, όταν ο τελευταίος έκοψε την μπάλα καθαρά και αυτή, όντας πεσμένος  ο παίκτης, σταμάτησε στο χέρι του, πολλά μέτρα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, χωρίς να αποκομίζει πλεονέκτημα ο αντίπαλος.  Άποψή μας είναι πως επειδή το πρωτάθλημα αυτό έχει καθαρά χαρακτήρα προεπιλογών για περιφερειακές και Εθνικές ομάδες, οι Διαιτητές καλό είναι να προστατεύουν τα ταλέντα. Φυσικά εάν η συμπεριφορά είναι αντίθετη με τους κανονισμούς και αντιαθλητική, συμφωνούμε και εμείς απόλυτα να τιμωρείται ο παίκτης.