Β' ΕΠΣΗ: "Κλείδωσε" την άνοδο και ο Διαβατός - Το πανόραμα της αγωνιστικής

Την άνοδο στην Α’ κατηγορία εξασφάλισε και μαθηματικά ο Διαβατός μετά την δύσκολη νίκη του την Κυριακή επί της Αγίας Βαρβάρας με 4-3.

Τώρα κυνηγά την Καψόχωρα, η οποία έχασε τρεις βαθμούς από ποινή (για το ματς με τον Σταυρό) αλλά κέρδισε την Κυριακή τον Ολυμπιακό Νάουσας με 4-2 και συνεχίζει να βρίσκεται μόνη στην πρώτη θέση. Την τρίτη θέση «κλείδωσε» ο Σταυρός που κέρδισε με 4-0 τον Αχιλλέα Νάουσας και περιμένει μήπως ανοίξει θέση στην Α’ κατηγορία, για να πάρει και αυτός την άνοδο.

Στον 1ο όμιλο των πλέι άουτ, ο Άχθος Αρούρης πήρε ισοπαλία στην Συκιά με 3-3 και πλησίασε στους τρεις βαθμούς την Βεργίνα, που έχασε στο Παλαιοχώρι με 2-1.

Στον 2ο όμιλο των πλέι άουτ, τα Λευκάδια πήραν ισοπαλία στα Ασώματα και εξασφάλισαν την παραμονή τους σε αντίθεση με τα Ασώματα που θα τερματίσουν στην τελευταία θέση και θα δώσουν μπαράζ παραμονής με την τελευταία ομάδα του άλλου ομίλου.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ – ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 4-3

Σκόρερ: 8’ Τσιολάκης 1-0, 28’ Χαλβατζής (π) 1-1, 31’ Κογκέζος 1-2, 60’ Δαληγγάρος 2-2, 61’ Συμπεθέρης 3-2, 75’ Χαλβατζής 3-3, 84’ Βοργιατζίδης (π) 4-3

Διαιτητής: Ασβεστάρας

Βοηθοί: Γκόγκος, Παυλίδης

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Ματελόπουλος, Πετράκος, Δαληγγάρος, Χαραλαμπίδης, Λιλιόπουλος, Μουρατίδης (87’ Μανιόπουλος), Ταγκαλίδης, Βοργιατζίδης (87’ Νικολαΐδης), Τσιολάκης (60’ Συμπεθέρης), Μανωλόπουλος (87’ Μπιλαδέρης), Τσιφλίδης Μ.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Τσιλώνης Ε (80’ Σολάκογλου Γ), Τσιάτσης, Δήμου, Τσιλώνης Π., Χαλβατζής, Δάμτσιος, Αποστολίδης (80’ Γιαννακίδης), Δίπλας, Κογκέζος, Σολάκογλου Ι.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Δύσκολη ήταν η επικράτηση του Διαβατού επί της Αγίας Βαρβάρας. Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν νωρίς, δέχθηκαν στην συνέχεια δυο τέρματα και βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος, ο Διαβατός ισοφάρισε και στην συνέχεια πήρε προβάδισμα με 3-2. Όμως και πάλι η Αγία Βαρβάρα αντέδρασε και έφτασε στο 3-3. Το ματς κρίθηκε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έξι λεπτά πριν το τέλος.

ΣΤΑΥΡΟΣ – ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 4-0

Σκόρερ: 12’ Παπαδόπουλος, 53’ Γαβριηλίδης, 66’ Τάνης, 83’ Πατσιαβούρας

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Τσιουγγαρής.

ΣΤΑΥΡΟΣ: Κούβαρος, Περτσιούνης, Τάνης (71’ Νικολαΐδης), Καλφούτζος, Κοτζαχρήστος, Τσίλης, Τσίλης Δ. (63’ Μουταφίδης), Πατσιαβούρας, Γαβριηλίδης (57’ Τσίλης Π), Μελιόπουλος (63’ Σαρηκυριακίδης), Παπαδόπουλος (71’ Τσιούντας).

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Τσιαντούλας, Χατζηιωαννίδης, Αλατσίδης, Μάκης, Καρούτσος, Κούτης, Βαρθολομαίος, Βασιλείου, Μπράτσης (82’ Δημητρίου), Πάριζας (60’ Χουρίδης), Κοκοφειάδης (87’ Παπανάνος).

Ο Σταυρός πήρε νωρίς προβάδισμα στο σκορ, το διατήρησε στο πρώτο μέρος ενώ σημείωσε άλλα τρία στην επανάληψη.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 4-2

Σκόρερ: 3’ Μάρκου 1-0, 27’ Αναστασόπουλος 2-0, 32΄Σάκκος 2-1, 35’ Κίτσας Γ 3-1, 42’ Αναστασόπουλος 4-1, 53’ Στεργιούδης (αυτ.) 4-2

Διαιτητής: Τσιμόπουλος

Βοηθοί: Κωστόπουλος, Νεστορίδης

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Τόζογλου, Μουρατίδης, Στεργιούδης (60’ Βασιλείου), Κίτσας Κ., Κίτσας Χ., Μαρτζέλος Ε (60’ Μαρτζέλος Μ), Μάρκου (66’ Τοπαλίδης), Κίτσας Γ., Τζέπης, Αναστασόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Σερδαρίδης (50’ Σύρκος), Σαράφης, Μάινος, Σεπιτάνος, Νικόλοφ, Μήτσικας Αν., Μήτσικας Αλ., Κατσαράκης, Σάκκος, Λένος.

Στο πρώτο μέρος η Καψόχωρα προηγήθηκε 2-0 στο ημίωρο και έκλεισε το πρώτο μέρος με 4-1. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μείωσε γρήγορα σε 4-2 αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ περισσότερο.

ΣΥΚΙΑ – ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ 3-3

Σκόρερ: 7’ Αντωνίου 0-1, 20’ Αντωνίου 0-2, 25’ Μελιόπουλος Ι. 1-2, 30’ Αντωνίου 1-3, 36’ Κακαγιάννης Β. 2-3, 60’ Κοκκαλιάρης 3-3

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Λούρης, Καραμίχος

ΣΥΚΙΑ: Τσαπράνης Β., Μοσχόπουλος (80’ Βάσος), Κουρτέσης, Μελιόπουλος Ι. (46’ Στυλίδης), Μελιόπουλος Σ., Κακαγιάννης Κ. Μούμος (90’ Κουρτέσης Α), Κακαγιάννης Β., Μπαζάκας (73’ Ρούσι), Κοκκαλιάρης, Παπαναστασίου (46’ Βήτος).

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Τσιλίδης (68’ Μυλωνάς), Ηλιάδης, Τσιρέλας, Στριμπίνος, Χερίδης Χ., Ντομπρόζι (80’ Τσακαλίδης), Κρύπας, Κουβατσίδης, Βύζας, Αντωνίου, Ράντης (80’ Χερίδης Κ).

Δυο φορές πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων στο πρώτο μέρος ο Άχθος Αρούρης αλλά η Συκιά αντέδρασε. Μείωσε σε 2-3 πριν το ημίχρονο και στην επανάληψη έφτασε στο 3-3 που έμεινε ως το τέλος.

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ – ΒΕΡΓΙΝΑ 2-1

Σκόρερ: 20’ Γερόπουλος Ρ. 1-0, 45’ Χατζόπουλος 2-0, 81’ Τσιρέλης 2-1

Διαιτητής: Ζουρνατζίδης

Βοηθοί: Τσίτσης, Χαραλαμπίδης

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Χατζημιχαηλίδης, Γερόπουλος Γ (66’ Γεωργιάδης Δ), Γκούγκουρας, Γεωργιάδης, Μάλο (76’ Κουτίκας), Χατζόπουλος, Σωτηρίου (55’ Κίτσας Γ), Λάχανης (55’ Γκιόκα), Μαρκατόπουλος, Αραμπατζής, Γερόπουλος Ρ. (66’ Ταμπάκου)

ΒΕΡΓΙΝΑ: Ιωαννίδης, Κατσαβός, Παπαδόπουλος, Αηδονίδης, Τσιρέλης, Ντέντα, Εμμανουηλίδης (61’ Ρούσο), Ουούσι, Θεοχαρόπουλος, Μανωλόπουλος, Ντόβας (78’ Ιωαννίδης).

Στο πρώτο μέρος, το Παλαιοχώρι σημείωσε δυο γκολ και πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμα τους. Η Βεργίνα μείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφερε να φτάσει μέχρι την ισοφάριση.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΡΑΧΙΑ 1-1

Σκόρερ: 44’ Παναγιωτίδης 0-1, 75’ Καρύδας 1-1

Διαιτητής: Ζαχαριάδης

Βοηθοί: Σαμαράς, Σαββίδης

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Δημητρίου, Καρύδας, Λαζαρίδης, Τσανασίδης, Γιοβανόπουλος, Οργιανέλης (60’ Κούβαρος), Ζώγος (60’ Αποστολίδης), Μάρκου, Μπάμπαλος, Αλαμπορινός (60’ Τσιουγγαρής), Στραβέλας.

ΡΑΧΙΑ: Βόλτης, Χαλκόπουλος, Παναγιωτίδης, Τζιβάρας, Μεντανίδης, Κουτσαντάς, Παρμάκας, Γκανιός, Τσιάμπας, Πορφύρης (74’ Τσιολαΐδης), Λιλιόπουλος (46’ Κασάπης).

Οι φιλοξενούμενοι στην εκπνοή του πρώτου μέρους πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν σε μεγάλο μέρος του β’ ημιχρόνου. Στο 75’ όμως η Ακαδημία έφτασε στο 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΑΣΩΜΑΤΑ – ΛΕΥΚΑΔΙΑ 3-3

Σκόρερ: 18’ Τσιώμος 1-0, 30’ Αμανατίδης Σ. 1-1, 38’ Τσιώμος 2-1, 40’ Μπαξεβάνης 2-2, 58’ Γκότσης 2-3, 82’ Πολιτίδης 3-3

Διαιτητής: Μπαλτζής

Βοηθοί: Χρυσάνης, Αργυρίου

ΑΣΩΜΑΤΑ: Χειμωνόπουλος, Ρηγόπουλος, Σερασκιέρης, Ιωσηφίδης, Τσιώμος, Μιχαλόπουλος, Λίβας, Σερασκιέρης, Γεωργιάδης, Καλπακίδης, Πολιτίδης.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Μερκουράκης, Αμανατίδης Β., Δρενοβιάδης Θ., Γκότσης, Αμανατίδης Σ., Σκαρλάτος, Χαρατσίδης, Δημητρούσης, Μπαξεβάνης, Χίσα, Κωστόπουλος.

Τα Ασώματα πήραν δυο φορές προβάδισμα αλλά τα Λευκάδια έφτασαν στην ισοφάριση και πέρασαν με 2-3. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση.